Besiformuojantį netaisyklingą sąkandį patariama pradėti gydyti nuo septynerių

Vyrauja nuomonė, kad netaisyklingo sąkandžio neverta koreguoti jaunesniems nei 16 metų asmenims. Tačiau šiuolaikinė ortodontija siūlo nedelsti – gydyti dar tik besiformuojantį netaisyklingą sąkandį 7–11 metų vaikams. Taip išvengiama didesnių anomalijų ateityje ir gydymas kainuoja pigiau.

Nėra ilgų eilių

Apie besiformuojantį vaikų netaisyklingą sąkandį pirmąkart dažniausiai išgirstama atvykus dantų profilaktinei patikrai.

Eglė Prušinskienė

„Labai džiaugiuosi, kad vis daugiau tėvų atsakingai žiūri į šią patikrą. Šis vizitas odontologijos klinikoje neturėtų būti tik dėl popierėlio, kurio reikalauja ugdymo įstaiga. Tai labai svarbus kasmetinis patikrinimas, leidžiantis odontologams įvertinti, o tėvams – būti informuotiems apie tai, kokia yra vaiko dantų ir sąkandžio būklė konkrečiame augimo etape“, – akcentavo „Šypsenos akademijos“ klinikos Klaipėdoje vadovė Eglė Prušinskienė. Nuo rugsėjo „Šypsenos akademijoje“ mažiesiems pacientams uostamiestyje yra sudarytos išskirtinės sąlygos profilaktinės patikros metu atlikti ir sąkandžio vertinimą.

Tam tereikia vos kelių papildomų tyrimų: skaitmeninio dantų būklės tyrimo, panoraminės radiogramos, cefalogramos (šoninės galvos rentgenogramos), taip pat pagal ortodontinį protokolą atliekamų dantų ir šypsenos, veido nuotraukų. Analizuojant šiuos tyrimus, galima tiksliai įvertinti dantų paviršiaus būklę, sąkandį, dantų išsidėstymą. Šių tyrimų duomenis gydytojas ortodontas įvertina nuotoliniu būdu. Taip taupomas mažųjų pacientų ir jų tėvelių laikas. Ne vėliau nei po dviejų savaičių tėveliai gauna informaciją apie vaiko dantų ir sąkandžio būklę bei gydymo galimybes.

„Ne paslaptis, kad ortodontų trūkumas Lietuvoje dažniausiai atitolina vaikų sąkandžio korekciją ir gydymą. Tėveliai dažniausiai prisipažįsta jau kurį laiką ieškoję savo vaikui ortodonto, bet eilės – dveji metai ir daugiau. Taip belaukiant ortodonto konsultacijos ar gydymo prabėga laikas, kai geriausia pradėti gydymą, užkertantį kelią didesnėms anomalijoms ateityje“, – atkreipė dėmesį E. Prušinskienė.

Kuo svarbus šis laikas?

Specialistų teigimu, 7–11 m. vaikams labai svarbu atlikti pirmąjį ortodontinį vertinimą ir, jei reikia, pradėti gydymą.

„Šis laikotarpis vadinamas mišriojo sąkandžio periodu, kai krenta pieniniai dantukai ir dygsta nuolatiniai dantys, žandikauliai dar tik vystosi, formuojasi sąkandis. Praleidus šį laiką, gali prireikti kur kas sudėtingesnio, ilgiau trunkančio ir brangesnio gydymo, – minėto amžiaus tarpsnio svarbą formuojantis sąkandžiui pabrėžė E. Prušinskienė. – Norėdami suteikti geriausias galimybes savo pacientams, mes subūrėme ortodontų ir įvairių sričių odontologų komandą, kuri, bendradarbiaudama su Italijos mokslininkais, ėmė taikyti inovatyvų sąkandžio gydymą vaikams. Jį taikant besiformuojančiam netaisyklingam sąkandžiui gydyti 7–11 m. vaikams vietoj plokštelių ir breketų naudojamos skaidrios tiesinančios kapos ir žandikaulio augimą modifikuojantys ortodontiniai aparatai.“

Konsultuoja du ekspertai

Taikant ortodontinį gydymą vaikams, „Šypsenos akademijoje“ dalyvauja skirtingų odontologijos sričių specialistų komanda, pasitelkiami ekspertai. Taikant inovatyvų ortodontinį gydymą 7–11 m. amžiaus vaikams, jį planuojant ir vėliau gydymo eigoje nuotoliniu būdu dalyvauja dr. M. Tremolati ir prof. A. Vasiliauskas. Vertindami iš anksto atliktus vaiko ortodontinius tyrimus, jie parenka konkrečiam vaikui geriausiai tinkantį gydymą.

„Šis ortodontinis gydymas yra priimtinas vaikams, nes naudojamos beveik nematomos skaidrios kapos. Palyginti su breketais, jas naudojant paprasčiau išsivalyti dantis“, – kapų privalumus vardijo E. Prušinskienė.

„Gyvename skaitmeniniame amžiuje, kai gydymo technologijos labai sparčiai vystosi. Todėl, taupant pacientų laiką, konsultacijos vyksta maksimaliai skaitmenizuotai. Tam pasitelkiame diagnostinius tyrimus ir odontologijos specialistų komandą, gebančią dirbti kartu. Visa tai leidžia suplanuoti vaiko sąkandžio bei dantų tiesinimo gydymą, maksimaliai taupant paciento laiką ir taip suteikiant geresnį paslaugų prieinamumą, kai gydymo nereikia atidėti vėlesniam laikui. Mūsų pacientai žino, kad gydymo kelyje juos lydi stipri komanda“, – teigė E. Prušinskienė. Jos vadovaujama klinika sulaukia mažųjų pacientų tėvelių puikių atsiliepimų, pacientų, kurie pradėti gydyti vos per kelias savaites gavus pirmąsias išvadas. Vizito pas ortodontą jiems nereikėjo laukti mėnesius ar metus.

Dantų tiesinimo kapos AirNivol

„Atvykite į „Šypsenos akademijos“ kliniką Klaipėdoje, pasinaudokite puikiu tyrimų paketo pasiūlymu ir gaukite ortodonto išvadas ne vėliau nei po dviejų savaičių atlikus tyrimus“, – kvietė pašnekovė.