Dantų protezavimas

Dantų protezavimas – tai dirbtinis danties audinių atkūrimas. Ši procedūra atliekama tada, kai paciento dantys yra pažeisti arba praradę estetinį vaizdą. Odontologijos klinikoje „Šypsenos akademija“, atlikdami dantų protezavimo procedūrą taikome moderniausias šiuolaikines gydymo technologijas, todėl dantų protezai vizualiai visiškai nesiskiria nuo natūralių dantų. Procedūros yra malonios  ir neskausmingos.

Kada rekomenduojama atlikti dantų protezavimą

Egzistuoja nuomonė, jog dantų protezai žmogui reikalingi tik tada, kai netenkama vieno ar kelių dantų, arba vyresnio amžiaus žmonėms, senjorams. Nors šis teiginys yra teisingas, tačiau protezuoti dantis rekomenduojama ir tais atvejais, kai pacientas turi visus dantis, bet serga periodontitu, jam diagnozuoti žandikaulio sąnario sutrikimai. Labai dažnai dantų protezavimas atliekamas estetiniais tikslais.

Dantų protezai ir jų rūšys

Dantų protezavime gydymo metodai parenkami atsižvelgiant į paciento poreikius, lūkesčius ir norus. Pacientas gali rinktis tarp dviejų dantų protezų rūšių – fiksuotų protezų ir išimamų.

Fiksuoti (neišimami) dantų protezai

Fiksuoti dantų protezai (vainikėliai, daliniai vainikėliai, venyrai, tiltai ant dantų ar implantų) pritvirtinami prie likusių žmogaus dantų burnoje ar jo dantų implantų (dirbtinių dantų šaknų, kurios įsukamos vietoj netektų dantų ir tarnauja kaip atrama protezui) ir nėra išimami. Šių dantų protezų tikslas – kad pacientas jaustųsi taip, kaip su savais dantimis.
 • Cirkonio oksido keramikos vainikėliai – itin estetiški ir tvirti bemetalės keramikos protezai, kurie susideda iš cirkonio keramikos karkaso, padengto porceliano sluoksniu. Tinka visiems dantims atkurti ir atrodo estetiškai patraukliausiai;
 • Lietas vainikėlis – gaminamas iš tauriųjų ir netauriųjų metalų lydinio. Šie vainikėliai yra labai stiprūs ir atsparūs, tačiau dėl estetinių priežasčių (yra metalo spalvos) jie rekomenduojami tik krūminiams dantims protezuoti;
 • Bemetalės keramikos vainikėlis – atrodo kaip natūralus dantis, tačiau nėra toks tvirtas, kaip metalo keramikos ar cirkonio keramikos protezas. Naudojamas tik priekinių dantų srityje;
 • Metalo keramikos vainikėlis – susideda iš tauriųjų ar netauriųjų metalo lydinio karkaso ir keramikos apdailos. Toks protezas atrodo gražiai, gerai funkcionuoja, tačiau yra nepralaidus šviesai ir atrodo ne taip natūraliai, kaip bemetaliu pagrindu pagaminti protezai. Metalo keramikos protezais rekomenduojama protezuoti krūminius dantis.

Išimami dantų protezai

Šiuolaikiniai išimamieji protezai gali būti įvairių konstrukcijų ir tipų. Išimamieji protezai naudojami, kai netenkama visų arba dalies dantų. Išimami protezai siūlomi tada, kai nėra galimybės protezus fiksuoti ant dantų ar implantų, arba žmogus neturi pakankamai lėšų fiksuotiems protezams. Fiksuotų protezų kaina yra aukštesnė nei išimamų, tačiau turint galimybę rekomenduotume rinktis dantų protezavimą fiksuotais protezais. Šie protezai yra artimiausi natūraliems dantims. Išimami protezai skirstomi į dvi rūšis – dantų plokšteles ir lanko atraminius protezus. Dantų plokštelės gali būti pilnos ar dalinės, priklausomai nuo netektų dantų skaičiaus.

Dantų vainikėliai

Dantų vainikėlis – tai dirbtinis danties apdangalas, naudojamas atkurti pažeistą dantį (nuskilusį, nusidėvėjusį, įtrūkusį). Pavienis vainikėlis gaminamas iš plastiko, metalo arba cirkonio keramikos. Jis gaminamas laboratorijoje taip, kad atspalviu, forma bei dydžiu nesiskirtų nuo natūralių gretimų dantų.

Dantų vainikėlių rūšys
 • Cirkonio oksido keramikos vainikėliai – itin estetiški ir tvirti bemetalės keramikos protezai, kurie susideda iš cirkonio keramikos karkaso, padengto porceliano sluoksniu. Tinka visiems dantims atkurti ir atrodo estetiškai patraukliausiai;
 • Lietas vainikėlis – gaminamas iš tauriųjų ir netauriųjų metalų lydinio. Šie vainikėliai yra labai stiprūs ir atsparūs, tačiau dėl estetinių priežasčių (yra metalo spalvos) jie rekomenduojami tik krūminiams dantims protezuoti;
 • Bemetalės keramikos vainikėlis – atrodo kaip natūralus dantis, tačiau nėra toks tvirtas, kaip metalo keramikos ar cirkonio keramikos protezas. Naudojamas tik priekinių dantų srityje;
 • Metalo keramikos vainikėlis – susideda iš tauriųjų ar netauriųjų metalo lydinio karkaso ir keramikos apdailos. Toks protezas atrodo gražiai, gerai funkcionuoja, tačiau yra nepralaidūs šviesai ir atrodo ne taip natūraliai, kaip bemetaliu pagrindu pagaminti protezai. Metalo keramikos protezais rekomenduojama protezuoti krūminius dantis.

Dantų mikroprotezai, mikroprotezavimas

Dantų mikroprotezai – tai dantų protezų tipas, leidžiantis atkurti prarasto danties struktūrą, nepaveikiant likusių danties audinių ir nepažeidžiant šalia esančių dantų.

Dantų laminatės (venyrai)

Venyrai (laminatės) – tai itin plonos keramikos dantų plokštelės, kuriomis padengiamas tik priekinis dantų paviršius. Jos puikiai tinka norintiems atkurti nuskilusius ar nudilusius dantis, pakoreguoti dantų formą, spalvą, panaikinti tarpelius tarp dantų. Laminatės mažiau dėvisi nei plombinės medžiagos bei apsaugo dantį nuo pažeidimų.

Dantų užklotai

Keramikos užklotai ar įklotai – skirti atstatyti trūkstamoms danties vietoms. Jų gaminimui naudojamas metalas arba keramika. Jie nekeičia formos ir spalvos, daug mažiau dėvisi. Estetiškai dalis vainiko nesiskiria nuo natūralaus danties.

Minkštos (elastinės) dantų plokštelės

Minkšta dantų plokštelė – tai konstrukcija, kurios dėka galima pakeisti kelis trūkstamus dantis. Pagrindinis skirtumas tarp standartinių ir minkštų dantų plokštelių yra tas, jog elastinės plokštelės yra gaminamos minkštu elastinu pagrindu ir yra patogesnės. Taip yra todėl, nes nuo burnos ertmės šilumos protezas tampa lankstus ir lengvai prisitvirtina burnoje.

Lanko atraminiai protezai

Lanko atraminiai protezai pasižymi trumpu adaptaciniu periodu ir jų fiksacija geresnė lyginant su plokšteliniais protezais. Šie protezai turi ploną metalo pagrindą bei tvirtinami kabliukais ar užraktais prie sveikų paciento atraminių dantų.

Dantų plokštelės

Dantų plokštelės – tai bene dažniausiai naudojami išimami dantų protezai. Paprasta plokštelė gaminama iš rausvo plastmasinio pagrindo ir baltų dantų. Siekiant, kad protezai geriau laikytųsi, galima pridėti kabliukų, kurie kabinami ant nuosavų dantų.
Dantų plokštelės priežiūra
Burnos ertmėje nuolat kaupiasi nešvarumai, kurie nusėda ne tik ant Jūsų dantų, bet ir ant plokštelės, todėl būtina pasirūpinti dantų plokštelės higiena. Tai atlikti labai paprasta – tereikia po kiekvieno valgio išimti protezus, nuplauti juos po tekančiu vandeniu ir išskalauti burną. Vakare, prieš miegą, rekomenduojama dantų plokštelę išimti, nuplauti ją po vandeniu su kietu šepetėliu ir pamerkti ir dantų plokštelių priežiūrai skirtą skystį.
Dantų plokštelės nešiojimas
Nors dantų plokštelė – tai sąlyginai paprastas mechanizmas, egzistuoja keletas dantų plokštelės nešiojimo taisyklių, į kurias būtina atkreipti dėmesį:
 • pirmosiomis dienomis plokštelę rekomenduojama nešioti po kelias valandas, vėliau – pagal gydytojo odontologo suteiktas rekomendacijas;
 • jeigu matote, jog dantų plokštelė pažeista, nebandykite jos taisyti ar naudoti – iš karto kreipkitės į gydytoją odontologą;
 • tuo metu, kai plokštelės nenaudojate, laikykite ją specialiame įdėkle. Rūpinkitės dantų plokštelės švara.
Aidas Ligutis

Aidas Ligutis

Implantuojantis gydytojas odontologas
Rasa Jasūdienė

Rasa Jasūdienė

Vyr. gydytoja odontologė
Taimonas Mažeika

Taimonas Mažeika

Implantuojantis gydytojas odontologas
Dainora Akulionienė

Dainora Akulionienė

Protezuojanti gydytoja odontologė

Klauskite mūsų

Užpildydami užklausos formą jūs sutinkate su svetainės Privatumo politika:

Susipažinau ir sutinku

Call Now Button