Dirbtinio intelekto pritaikymas dantų tiesinimo kapoms: ar galima pasitikėti?

Viena iš aktualiausių ir įspūdingiausių šių dienų temų – dirbtinis intelektas. Ši tema dažnai kelia baimę, nes yra nauja ir nepažįstama, o kaip žmonės, mes natūraliai linkę priešintis tam, kas svetima. Nepaisant to, dirbtinio intelekto integracija pamažu tampa ne tik neišvengiama dalis mūsų kasdienio gyvenimo, bet taip pat randa vietą ir kituose svarbiuose sektoriuose, tokiuose kaip odontologija.

Kai kalbama apie odontologiją, konkrečiau apie dantų tiesinimą, vienas pažangiausių metodų – dantų tiesinimo kapos. Nors rinkoje ši technologija jau ne vienerius metus ir yra pelniusi gydytojų pasitikėjimą, ji kartais vis dar sulaukia skepticizmo iš dalies visuomenės. Kiekvienais metais vis daugiau pacientų renkasi gydymą dantų tiesinimo kapomis, bet yra žmonių, kurie apie tai nieko nežino arba turi labai mažai informacijos. Tokie žmonės linkę abejoti kapų efektyvumu, dažniausiai, nes nebūna gerai susipažinę su metodu. Nepaisant to, dirbtinis intelektas, kuris mūsų visuomenėje yra dar labiau nepažįstamas, nei kapos, jau integruojamas šioje srityje. Ką tai reiškia pacientams? Ar galima žvelgti į šį duetą su pasitikėjimu?Viešnagė „Airnivol“ būstinėje Italijoje 

2023 m. balandžio mėnesį mūsų atstovai lankėsi pas partnerius „AirNivol“ itališkame „Silicio slėnyje“ Pizoje. Viešnagė buvo skirta artimiau susipažinti su kapų gamybos procesu ir užtvirtinti bendradarbiavimą su šiuo, žymiu ne tik Italijoje, bet ir visoje Europoje, kapų gamintoju. Bestebint visą gamybos procesą, pastebėjome, kad ne vienoje kapų gamybos grandies dalyje naudojamas dirbtinis intelektas, tad šiuo klausimu pakalbinome ten dirbantį inžinerijos mokslų daktarą, profesorių Sandro Barone. Pokalbio metu Sandro plačiau papasakojo apie dirbtinio intelekto panaudojimą ne tik kapų gamyboje, bet ir gydymo dantų tiesinimo kapomis planavime.

Integracija gamyboje

Du pagrindiniai paminėti aspektai – tai dirbtinio intelekto pritaikymas pačioje gamyboje, automatizuojant procesus, ir vėliau gydymo planavime, padedant technikui sudėlioti tiksliausią ir optimaliausią planą. Kalbant apie kapų gamybą, gamybos linija susideda iš nemažo kiekio įrenginių, tokių kaip 3D spausdintuvai, lazeriai ir mašinos, skirtos plastikui formuoti. Kadangi grandis nemaža, norint optimizuoti kapų gamybos procesą, neišvengiamai tenka viską automatizuoti – tam į pagalbą pasitelkiamas dirbtinis intelektas. Jis ne tik padeda užtikrinti, kad kapų gamybos procesas vyktų sklandžiai, bet ir užtikrina kokybę, nes sumažinamas kiekis klaidų, kurias sąlygoja žmogiškasis faktorius. Į gamybos procesą integruotas dirbtinis intelektas pakeitė 30 žmonių darbą ir dvigubai padidino gamybos apimtį. Visa tai sumažino gamybinius kaštus, dėl ko „AirNivol“ dabar gali savo klientams pasiūlyti konkurencingą kainą.

Integracija planavime

Paklaustas, kaip dirbtinis intelektas naudojamas gydymo planavime, profesorius pabrėžė, kad be jo pagalbos neapsieina planavimui naudojama programinė įranga. Visų pirma, jei pagrindinis kapų gamybai ir gydymo planavimui naudojamas įrankis, dantų atspaudas, netikslus, programa, naudodama kitus turimus duomenis (rentgenologinius tyrimus, nuotraukas), pakoreguoja netikslumus ir atkuria tikslų paciento dantų 3D modelį kompiuterio ekrane. Antra, planuojant gydymą, programa išanalizuoja paciento esamą situaciją ir apskaičiuoja, koks kapų skaičius reikalingas maksimaliam rezultatui pasiekti. Dirbtinio intelekto integracija šiose srityse užtikrina, kad gydymo planas ne tik sudaromas itin tikslus, bet ir optimalus, o tai sumažina gydymo trukmę, nepakenkiant efektyvumui.

Ar galima pasitikėti?

Taigi, atsižvelgdami į profesoriaus komentarus teigiame, kad šiuo duetu galime drąsiai pasitikėti. Dirbtinio intelekto pritaikymas dantų tiesinimo kapoms išties puikus dalykas. Jo pagalba užtikrinama dantų tiesinimo kapų kokybė, gydymas suplanuojamas tikslesnis ir optimalesnis, o tai lemia sklandesnę dantų tiesinimo kelionę, mažesnę kainą bei trumpesnį gydymo laiką.