Endodontinis gydymas – tai dantų šaknyse esančių kanalų gydymas, kuris padeda ilgiau išsaugoti natūralius dantis. Šis gydymas taikomas infekcijai patekus į danties viduje esantį minkštąjį audinį – pulpą, kas iššaukia uždegimą ir kyla stiprus vis didėjantis danties skausmas.
Endodontinio gydymo tikslas
Gydant endodontiniu būdu siekiama sustabdyti infekciją, pašalinti uždegimą ir užkirsti kelią jo pasikartojimui bei plitimui. Infekcija į pulpą patenka dėl dantyje esančio gilaus pažeidimo. Vienas dažniausiai pasitaikančių pažeidimų yra dantų ėduonis, tačiau taip pat dantų kanalų gydymo gali prireikti esant danties traumoms, skilimams ar lūžiams.
Laiku negydant uždegimo atsiradusio pulpoje gali susiformuoti pūlinys, uždegimas gali pereiti giliau – į kaulą, esantį už danties šaknies viršūnės, taip sukeldamas dar rimtesnes problemas, kurių negydant dantį tenka tiesiog pašalinti.
Kartais pasitaiko atvejų, kai danties viduje prasidėjęs uždegimas yra vos juntamas, todėl reguliarus profilaktinis lankymasis pas gydytoją odontologą yra itin svarbus.
Kaip atliekamas endodontinis gydymas
Endodontinis gydymas pradedamas pažeisto danties izoliavimu ant jo uždedant specialią koferdamo gumą, kuri uždengia visą burną ir gydytojas mato tik tą dantį, kurį reikia gydyti. Visas danties izoliavimui skirtas rinkinys yra vadinamas koferdamo sistema, ją sudaro žiedas, koferdamo guma ir rėmelis.
Ši sistema yra naudojama siekiant išvengti seilių ir mikroorganizmų patekimo ant gydomo danties, apsaugoti pacientą nuo instrumentų prarijimo bei dantų šaknų kanalams skirtų medžiagų poveikio burnos gleivinei. Uždėjus koferdamo sistemą šaknų kanalai pradedami chemiškai ir mechaniškai valyti. Tam yra naudojami specialūs mašininiais instrumentai, kurie yra parenkami atsižvelgiant į individualią paciento būklę ir situaciją.
Šie instrumentai dantų šaknų kanalams suteikia kūgio formą, kuri leidžia kanalus dezinfekuojantiems skysčiams lengvai judėti ir taip kuo geriau veikti ten esančius mikroorganizmus bei efektyviai juos pašalinti. Cheminiam kanalų plovimui ir dezinfekavimui naudojami šie skysčiai: EDTA, natrio hipochloridas (NaOCl) bei distiliuotas vanduo. Reikėtų akcentuoti, kad valant šaknų kanalus yra labai svarbu nepažeisti pačios šaknies viršūnės, šiuo tikslu yra naudojamas elektroninis šaknies viršūnės ieškiklis (apekso lokatorius), kuris padeda tiksliau nustatyti šaknies kanalo ilgį ir pagerina jo išvalymo bei užplombavimo kokybę.
Pašalinus pulpą ir dezinfekavus kanalus juos reikia išsausinti ir užplombuoti, kad mikroorganizmai negalėtų pakartotinai į juos patekti. Kanalų plombavimui yra naudojama specialiai tam skirta medžiaga, vadinama gutaperča.
Endodontinio gydymo technologijos
Šiuolaikinis endodontinis gydymas nebeįsivaizduojamas be technologijų. Vienas iš pačių svarbiausių prietaisų yra mikroskopas. Jis gali padidinti vaizdą nuo 3,4 iki 21,3 karto, tokiu būdu gerokai palengvindamas gydytojo darbą smulkiuose dantų šaknų kanaluose.
Tai yra pagrindinis gydytojo endodontologo pagalbininkas esant sudėtingesnėms situacijoms, kai kanalai yra sunkiai matomi (odontologijoje vadinami kalcifikuotais) ar atliekant endodontinį pergydymą, taip pat mikroskopas padeda nustatyti danties vainiko ar šaknies skilimus ir lūžius.
Dar vienas tyrimas, vis dažniau naudojamas odontologijoje ligų diagnozavimui ir gydymo planavimui – tai kompiuterinė tomografija. Šios procedūros dėka naudojant rentgeno spindulius įmanoma pamatyti žmogaus audinius 3D vaizdu.
Visi šie instrumentai ir prietaisai yra profesionaliai naudojami „Šypsenos akademija“ klinikos specialistų, kas leidžia kokybiškai ir sėkmingai atlikti dantų šaknų kanalų endodontinį gydymą, po kurio pažeistas dantis dažniausiai yra atstatomas stiklo pluošto kaiščiu ir vainikėliu.
Dantų kanalų uždegimas – rimta problema, tačiau turint profesionalius įrankius „Šypsenos akademija“ klinikoje ši problema sprendžiama greitai, neskausmingai ir efektyviai.