Šiuo laikotarpiu labai dažnai girdime apie tai kaip dažnai turime plauti rankas, naudoti antibakterinius skysčius, kai kur sutinkame patarimų kaip stiprinti imunitetą. O ar žinote kaip šioje situacijoje derėtų rūpintis savo burnos higiena? Kokia dantų priežiūra namuose padeda kovoti su virusinių ligų plitimu?
Dalinamės Šypsenos akademijos higienistės Austėjos patarimais.
Infekcinės ligos – tai užkrečiamosios ligos, kuriomis susergama jų sukėlėjams (bakterijoms, virusams, grybeliams, pirmuonims) patekus į organizmą ir jame toliau dauginantis. Dažniausiai į mūsų organizmą virusinių ligų sukėlėjai patenka oro lašeliniu būdu. Oro lašeliniu būdu plintančios infekcijos mėgsta “įsikurti” mūsų gleivinėje, kvėpavimo takuose.
Atsižvelgdami į tai teikiame tris efektyvius sprendimus, kurie padės ne tik užtikrinti teisingą burnos higieną, tačiau ir sudaryti nepalankias sąlygas virusui daugintis.
Burnos skalikliai su chlorheksidinu
Chlorheksidinas (dar žinomas kaip chlorheksidino gliukonatas) – tai plataus spektro antibakterinė medžiaga su ilgalaikiu priešuždegiminiu poveikiu. Be antibakterinio poveikio šitas skaliklis užtikrina sveikų dantų ir dantenų būklę net ir sergant ūminėmis dantenų ligomis, padeda kovojant su nemaloniu burnos kvapu bei dantų ėduonimi.
Ypač tinkamas pasirinkimas yra skalikliai, kurių sudėtyje be chlorheksidino yra ir CPC (cetilperidin chlorido tirpalas) – ši medžiaga pasižymi antiseptiniu poveikiu, didina chlorheksidino veikimą, neutralizuoja toksinus, kuriuos išskiria bakterijos. Austėja primena – vartokite šį skaliklį saikingai ir ne ilgiau nei 2 savaites, ilgalaikis produkto vartojimas gali nežymiai “dažyti” dantis.
Gerosios burnos bakterijos
Visi rūpinamės imunitetu. Vartojame vit.C, gerąsias žarnyno bakterijas. O ar pasirūpinome burnos terpėjė gyvuojančių gerųjų bakterijų kolonijomis? Mūsų klinikos specialistai rekomenduoja naudoti priemones dantims su burnos probiotikais. Burnos ertmėje yra apie 800 skirtingų rūšių bakterijų ir daugiau nei milijardas bakterijų ant kiekvieno danties.
Esant normalioms sąlygoms, ši mikroflora yra subalansuota ir veikia taip, kad apsaugotų mus nuo ligų. Tyrimai rodo, kad yra aiškus ryšys tarp burnos sveikatos ir bendrų organizmo susirgimų. Todėl probiotikai šiandien vartojami ne tik žarnyno mikroflorai atstatyti, bet ir dantenų bei dantų ligoms išvengti bei gydyti.
Kokia burnos probiotikų nauda?
- Saugo nuo ėduonies ir periodontito;
- panaikina blogą burnos kvapą iki 24 val.;
- apsaugo nuo „rytinio“ burnos kvapo;
- padeda atsikratyti „balto liežuvio efekto“;
- padeda sergant gingivitu;
- atstato sveiką burnos bakterijų pusiausvyrą;
- apsaugo nuo tonzilių akmenų formavimosi;
- mažina apnašų kiekį.
Subalansuotas burnos pH
Na ir pabaigai pasirūpinkime burnos rūgštingumu (pH). Burnos rūgštingumas (pH) paprastai svyruoja nuo 6,2 iki 7,8, priklausomai nuo seilių kiekio burnoje. Kadangi seilės yra šarminės, burnos pH didėja, kai išsiskiria daugiau seilių (pvz., kai užuodžiate malonų maisto kvapą, žiūrinėjate patraukliai atrodančių patiekalų nuotraukas ar esate alkani). Laikoma, kad sveikos burnos normalus pH yra 7,4-7,6 suaugusiam žmogui, o vaikui – 7,6-7,8 pH. Burnos higienos atžvilgiu vieni įdomiausių yra dantų apnašų pH tyrimai. Jų metu tiriama, kaip keičiasi dantų apnašų, kuriose kaupiasi bakterijos, pH po angliavandenių turinčio maisto valgymo.
Nuobodžiaujant namuose kyla noras naudoti daugiau angliavandenių turinčių produktų, burnos higienistų pramintu – „kariesogeniniu“ maistu. Vartojant krakmolingus, daug cukraus turinčius, produktus burnos pH nukrenta itin žemai, o rūgštinėje terpėje susidaro pačios palankiausios sąlygos kauptis bakterijoms ir susidaryti apnašoms. Sveikam rūgštingumo balansui palaikyti Austėja rekomenduoja vartoti šarminančius maisto papildus. Jų nesunkiai rasite artimiausioje vaistinėje.