Ar jūsų vaikui reikalingas ortodontinis gydymas?

Ortodontinis gydymas vaikui taikomas tuomet, kai ankstyvame amžiuje pastebimos sąkandžio problemos ir vaikų žalingi įpročiai. Kiekvienas sutiksite, kad sveika šypsena yra mūsų pasitikėjimo savimi atspindys.

Tačiau kreivi ar netaisyklingai išdygę dantys bei sąkandžio problemos yra vienos dažniausių priežasčių slopinančių tą pasitikėjimą, ko pasekoje imama gėdytis savo šypsenos ir vengiama plačiai šypsotis. 

Vis dėl to, pažangių technologijų dėka jau ankstyvame amžiuje galima pastebėti daugelį nukrypimų ir juos ištaisyti pasitelkiant ortodontinį gydymą.

Ortodontinis gydymas. Kas tai?

Ortodontija – tai neteisingos dantų padėties ir sąkandžio korekcija. Šiuo gydymu siekiama sukurti ne tik estetiškai tvarkingą vaizdą, bet ir funkciškai taisyklingą sąkandį, taip pat atstatyti sutrikusios kalbos, rijimo ir kramtymo funkcijas. 

Rekomenduotina ypač atkreipti dėmesį į 7-14 metų vaikų dantų lankų būklę, kadangi šiuo laikotarpiu dar vyksta žandikaulių ir dantų augimas, tad galima pasiekti itin gerų gydymo rezultatų. Kuo anksčiau diagnozuojamos ortodontinės anomalijos, tuo gydymas būna lengvesnis, efektyvesnis ir išvengiama sudėtingo gydymo ateityje.

ortodontinis gydymas vaikui

Požymiai, rodantys ortodontinio gydymo reikalingumą

Priežasčių dėl netaisyklingo sąkandžio ar dantų padėties gali būti įvairių, tačiau atskirti požymius, rodančius ortodontinio gydymo reikalingumą nėra sunku, tai:

 • Kreivi, ar netaisyklingai išdygę dantys;
 • dantų susigrūdimas;
 • veido asimetrija;
 • tarpas tarp žandikaulių sukandimo metu;
 • piršto čiulpimas;
 • kvėpavimas per burną;
 • apsunkintas kramtymas;
 • per anksti netekti pieniniai dantys.

Pastebėję bent vieną iš šių požymių, rekomenduojama kreiptis į gydytoją ortodontą ir tikėtina, kad kuo anksčiau tai padarysite, tuo greičiau ir lengviau bus išspręsta problema bei užkirstas kelias problemos ūmėjimui.

ortodontinis gydymas vaikui
ortodontinis aparatas

Ortodontiniai aparatai ir sistemos

Ortodontinis gydymas gali būti atliekamas išimamais ortodontiniais aparatais (pvz.: plokštelėmis, funkciniais aparatais) arba fiksuotais (breketų sistemos).

Ortodontinės plokštelės – tai nuimami ortodontiniai aparatai, turintys plastmasinį pagrindą, prie kurio tvirtinami įvairūs metaliniai elementai: spyruoklės, sraigtai, apkabėlės. Ortodontinės plokštelės – gana efektyvus ir nebrangus gydymo metodas, tačiau tinkantis ne visų anomalijų atvejais. Pagrindinis plokštelių trūkumas – didesnis diskomfortas (nepatogu, sutrinka kalba).

Gydymas breketų sistema pradedamas išdygus nuolatiniams dantims arba dantų kaitos laikotarpio pabaigoje. Breketų sistemą sudaro ant dantų paviršių fiksuojami breketai (kabės), ir prie jų tvirtinami ortodontiniai lankai. Jos pagalba tiesinami dantys ir koreguojamas sąkandis.

Kartu gali būti naudojamos elastinės gumos, fiksuoti funkciniai aparatai, gomuriniai ir liežuviniai lankai, miniimplantai. Breketai, pagal medžiagas naudojamas gaminimui, skirstomi į tam tikras rūšis:

 • Metaliniai breketai – pati populiariausia breketų rūšis. Gydymas jais yra greitesnis, pigesnis, tačiau mažiau estetiškas.
 • Keramikiniai breketai – estetiškesni, mažiau pastebimi ant dantų, bet brangesnis ir gydymas keliais mėnesiai yra ilgesnis. Nulūžusį ar įskilusį breketą reikėtų pakeisti nauju.
 • Safyriniai breketai – tai pati estetiškiausia breketų rūšis. Šie breketai atspindi natūralią dantų spalvą, todėl praktiškai nepastebimi ant dantų. Kitos jų savybės, privalumai ir trūkumai panašūs į keramikinius breketus.
 • Beligatūriniai breketai – ypatingi tuo, kad lankas juose tvirtinamas specialaus užrakto pagalba, mažiau prispaudžiamas prie breketo, sumažėja trintis. Dėl šios priežasties gydymas vyksta greičiau, vizitai pas gydytoją retesni. Tačiau tokie breketai brangesni ir ne visais atvejais tinkami.

Ortodontinių breketų pasirinkimas yra pakankamai platus, o aspektai pagal kuriuos rinksitės šią gydymo priemonę gali būti labai individualūs. Vieniems svarbiausia patogumas, kitiems aktualiausia laikas skirtas gydymui, dar kiti renkasi pagal kainą, o dar kitiems svarbiausia estetinis vaizdas.

Kad ir pagal kokį kriterijų renkatės ortodontinius breketus, svarbiausia, vis tik yra jų kokybė ir tinkamas parinkimas atsižvelgiant į individualią paciento situaciją burnoje.

Kiek laiko trunka ortodontinis gydymas?

Vidutinė ortodontinio gydymo trukmė yra 1,5 – 2,5 metų. Visas gydymo laikotarpis priklauso nuo tam tikrų faktorių: klinikinio atvejo sudėtingumo, esamos patologijos, pasirinktos ortodontinio aparato sistemos, amžiaus, kuomet buvo pradėtas gydymas, gydymo apimties, ir paciento pareigingumo. Gydymas gali užtrukti ilgiau, jei pacientas neatvyksta pakartotinei apžiūrai, bei nesilaiko gydytojo nurodymų.

Ortodontinis gydymas apima dvi fazes: aktyvią ir pasyvią – retenciją. Aktyvios gydymo fazės metu tiesinami dantys ir koreguojamas sąkandis. Pacientas pas gydytoją turi lankytis vidutiniškai kas 4-8 savaites. Tuo tarpu koreguojant sąkandį, modifikuojant žandikaulių augimą, gydymas atliekamas etapais. Tokiu atveju gali prireikti kelių rūšių aparatų, o gydymas trunka ilgiau.

Ortodontinio gydymo pasiektų rezultatų išlaikymo užtikrinimui po gydymo naudojami reteineriai (fiksuojami ar nešiojami išimami aparatai). Retencijos trukmė priklauso nuo ortodontinės anomalijos sudėtingumo, o kartais trunka visą gyvenimą.

gydytoja odontologė

Ortodontinių aparatų ir sistemų priežiūra

Gydant sąkandžio, ar dantų padėties anomalijas, labai svarbi individuali burnos higiena. Dantis būtina kruopščiai valyti minkštu šepetėliu ir pasta bei naudoti skalavimo skystį. Pačius breketus ir aplink juos reikia valyti tarpdančių, ar vieno danties specialiais šepetėliais.

Taip pat dantis ir breketus patartina išvalyti po kiekvieno valgymo, ar užkandžiavimo. Tuo tarpu ortodontines plokšteles galima valyti ir kietesniu šepetėliu, bei dantų pasta. Kelis kartus per savaitę reikėtų jas mirkyti specialiuose dezinfekciniuose tirpaluose.

Rekomenduojamos profilaktinės priemonės: dantų pasta su fluoru, burnos skalavimo skystis, fluoro tabletės bei tikslių gydytojo rekomendacijų laikymasis.

Atkreipiame dėmesį, kad ortodontinis gydymas reikalauja ne tik laiko, bet ir atidžios priežiūros bei tikslaus vizitų grafiko laikymosi. Taigi esant ortodontinio gydymo poreikiui, svarbu jį pastebėti kuo anksčiau ir kreiptis į tinkamą kliniką, kur jau pirmo vizito metu ištiriama problematika ir parenkamas jums patogiausias ir palankiausias gydymo sprendimas.

„Šypsenos akademija“ klinikoje dirbantys gydytojai ortodontai visada pacientams suformuoja net kelis gydymo planus ir aptarus juos su pacientais priimamas palankiausias sprendimas atsižvelgiant į paciento poreikius ir galimybes. Tad jei jūsų vaikas turi problemų, reikalaujančių ortodontinio gydymo, registruokitės ir padovanokite vaikui gražią šypseną, bei sugrąžinkite pasitikėjimą savimi. Juk gražiausia puošmena – linksmo vaiko šypsena.