Taisyklingas sąkandis – vienas svarbiausių ne tik burnos, bet ir bendros sveikatos aspektų. Jauname amžiuje vaikų dantys ir žandikauliai vis dar vystosi, todėl tai yra pats tinkamiausias metas spręsti netaisyklingo sąkandžio ar netaisyklingos dantų padėties problemas. Ankstyva intervencija gali užkirsti kelią būsimoms problemoms ir sumažinti sudėtingesnio ir brangesnio gydymo poreikį vėliau.
Vyrauja įsitikinimas, kad vaikams ortodontinio gydymo pradėti tada, kai pieninių dantų dar nepakeitė nuolatiniai - neverta. Tačiau tai - gajus mitas. Dažnu atveju gydytojai ortodontai netgi rekomenduoja ortodontinį gydymą vaikams pradėti dar neiškritus visiems pieniniams dantims. Daugiau šia tema papasakoti kviečiame mūsų gydytoją ortodontę Greta Jovarauskienę:
Kaip ir kada reikėtų pradėti ortodontinį gydymą?
Pirmoji gydytojo ortodonto apžiūra rekomenduojama išdygus nuolatiniams kandžiams – apie 6-7 metus. Atlikus paciento diagnostiką, labai svarbu anksti nustatyti ir koreguoti parafunkcijas, tokias kaip piršto čiulpimas, netaisyklinga liežuvio padėtis ramybės ir rijimo metu, kvėpavimas per burną. Tokiais atvejais dažnai reikalinga kitų specialistų pagalba – otorinolaringologo ar kineziterapeuto, todėl svarbu, kad pacientas gebėtų bendradarbiauti. Diagnostikos metu įvertinamos ne tik dantų padėtys, tačiau ir sąkandis bei žandikaulių santykis.
Esant viršutinio žandikaulio susiaurėjimui, gali būti taikomas jo plėtimas ankstyvojo mišraus sąkandžio periode – tai efektyviausiai atliekama fiksuotu plėtiku. Jei nustatomas per mažas viršutinio žandikaulio augimas, 8-9 metų amžiaus vaikams gali būti taikomas gydymas naudojant išorinio tempimo aparatą. Nuo 10-11 metų – tempimą tarp Bollard implantų.
Ankstyva miofunkcinė terapija bei žandikaulių augimo modifikavimas gali sudaryti sąlygas taisyklingo sąkandžio formavimuisi bei harmoningam veido augimui. Tačiau, genetiniai veiksniai turi didelę įtaką augimui, o sudėtingų atvejų ortodontinio gydymo galimybės yra ribotos, todėl gali išlikti ortognatinės chirurgijos reikalingumo tikimybė suaugusiam pacientui.
Kodėl nereikėtų laukti, kol visus pieninius dantis pakeis nuolatiniai?
Ankstyvas ortodontinis gydymas mišraus sąkandžio periode leidžia sudaryti sąlygas taisyklingam nuolatinių dantų dygimui. Gydymo metu galime sukurti trūkstamą vietą nuolatinių dantų dygimui: paruošus vietą, dantis dažniausiai išdygsta taisyklingai alveolinės ataugos viduryje, turėdamas pakankamai kaulo aplink visą šaknį; jei vietos trūksta, dantis gali išdygti ne dantų lanke – tai gali didinti apydančio problemų riziką (pvz., gali susiformuoti dantenų recesija) bei būna reikalinga tokio danties padėties korekcija fiksuotais aparatais. Kai kuriais atvejais dantis gali likti užblokuotas ir visai neišdygti. Jei pacientui įgimtai nesusiformuoja vieno ar kelių nuolatinių dantų užuomazgos, pieniniai dantys gali išlikti neiškritę gerokai ilgiau, nei iki 12-13 metų, o kai kurie ortodontinio gydymo metodai efektyviausi ankstesniame amžiuje, kai yra įmanomas augimo modifikavimas, todėl šis svarbus laikotarpis gali būti praleistas.
Ar tiesa, kad atlikus dantų tiesinimą, esant pieniniams dantims, gydymą reikės kartoti ir išdygus nuolatiniams?
Ortodontinio gydymo poreikis nuolatinio sąkandžio periode gali būti išvengtas ar reikalingo gydymo apimtis sumažinta, taikant ankstyvą gydymą mišraus sąkandžio periode, tačiau iš anksto prognozuoti, ar gydymo pavyks išvengti – negalime. Taikant ankstyvą gydymą, paciento sąkandžio formavimasis ir augimas yra prižiūrimas gydytojo ortodonto ir kiekvienam pacientui parenkamas efektyviausias ortodontinis gydymas.
Jei numanote, kad Jūsų vaikui yra reikalingas ortodontinis gydymas, nedelskite ir atvykite į gydytojo ortodonto konsultaciją ,,Šypsenos akademijoje”. Atidėliotos sveikatos problemos ateityje gali kainuoti dar daugiau finansų ar pareikalauti sudėtingesnio gydymo. Esame subūrę profesionalią gydytojų ortodontų komandą ir suteikiame savo pacientams galimybę gyvai konsultacijai atvykti bet kuriame mieste, kuriame yra įsikūrusi mūsų klinika, tad kviečiame registruotis.