Profesionali burnos higiena – sveikos šypsenos paslaptis

JUSTINA ANDRIULIONIENĖ

Dvi minutės ryte, dvi minutės vakare. Tokią taisyklę mes žinome nuo pat vaikystės apie dantų valymą, tačiau jos laikantis lieka pamiršta tarpdančių priežiūra, kuri yra ne ką mažiau svarbi, norint išsaugoti sveikus ir gražius dantis ilgus metus. Būtent tarpdančiuose kaupiasi maisto likučiai ir bakterijos, kurių nepašalinus ilgainiui vystosi ėduonis, o po dantenomis susikaupusios apnašos skatina įvairias periodonto ligas, kurių negydant laiku, galima prarasti net dantis.

„Šypsenos akademijos“ burnos higienistė Justina Andriulionienė dalinasi patarimais kaip tinkamai prižiūrėti savo dantis, kad sveika ir gražia šypsena galėtumėte džiaugtis ilgus metus.

Kodėl neužtenka valytis dantų namuose?

Norint išsaugoti sveikus ir gražius dantis ilgus metus, dantų priežiūros namuose neužtenka. Dažnu atveju namuose valantis dantis nėra pilnai pašalinamos ant dantų susikaupusios apnašos, tarpdančiuose užsilikę maisto likučiai. Pasak burnos higienistės Justinos Andriulionienės, svarbu reguliariai, kas 6 mėnesius, atlikti profesionalią burnos higieną, kurios metu yra ne tik kruopščiai pašalinamas ant dantų susikaupusių apnašų sluoksnis, bet ir pilnai įvertinama paciento dantų sveikatos būklė. 

„Burnos higienistus klinikoje galime įvardinti tarsi šeimos gydytojus, kurie pilnai įvertina visą bendrą paciento burnos ir dantų sveikatą bei gali pastebėti beprasidedančius procesus, kaip dantų ėduonis - kariesas arba liaudiškai tariant dantų sugedimus. Mes pastebime pacientų silpnąsias vietas, būtent todėl jiems suformuojame ir paskiriame tinkamas burnos priežiūros priemones namuose, kurios padės išvengti tam tikrų dantų problemų ateityje. Jei pacientas jau susiduria su problemomis, bet negali išsirinkti priemonių, kurios būtų jam naudingos, tai burnos higienistas yra būtent tas specialistas, kuris gali jam padėti.“

Kuo ypatinga profesionali burnos higiena?

„Šypsenos akademijos“ specialistė Justina Andriulionienė teigia, kad tikrai ne visi žmonės renkasi atlikti profesionalią burnos higieną reguliariai, kas 6 mėnesius, bet tokių pacientų šiandien drąsiai gali sakyti, kad yra mažuma. 

„Mes stengiamės ir dirbame tuo klausimu, kad pacientai procedūros metu  jaustųsi kuo komfortabiliau, patirtų kuo mažiau streso, turime modernią įrangą, instrumentus ir priemones, kurias galime parinkti kiekvienam pacientui individualiai, taip pat turime ir nuskausminamųjų priemonių. Žmonės kartais vis dar baiminasi odontologų, galbūt, išgirdę savo senelių, tėvų istorijas apie tai kokios tos procedūros buvo prieš 20 metų, tačiau šiandien dienai mes esame stipriai pažengę į priekį, tiek aptarnavimo srityje, tiek iš profesinės pusės: įrangoje, priemonėse. Visas šis kompleksas ir higienisto kompetencijos leidžia procedūrą padaryti kokybišką ir nesukeliančia jokio diskomforto pacientui.

Specialistė Justina Andriulionienė akcentuoja, kad šią procedūrą sudaro ne tik techninė dalis, bet ir bendradarbiavimas su pacientu, būtent todėl ji savo pacientus ragina nebijoti į vizitą atsinešti namuose naudojamas dantų priežiūros priemones, paklausti specialisto, ar tos priemonės yra tinkamos pagal jo individualią situaciją. Būtent tokiais atvejais šios procedūros vertė atsiranda ne tik techninėje procedūros dalyje, bet ir kuriamame ryšyje tarp paciento ir specialisto, o po procedūros pacientas gali jaustis motyvuotas tinkamai prižiūrėti savo dantis namuose.

Kada reikia atlikti profesionalią burnos higieną?

Įprastai profesionalią burnos higieną yra rekomenduojama atlikti kas 6 mėnesius, tai yra du kartus per metus, kadangi pagal atliktus tyrimus toks yra nustatytas bakterinio ciklo laikotarpis, per šį laikotarpį ant dantų susidaro plėvelė ant kurios prilimpa daug bakterijų, susidaro akmenukai. Būtent ši plėvelė profesionalios burnos higienos metu yra suardoma, nupurškiama pigmentinis apnašas. Po atliktos procedūros, vakare pacientas dantis turi valytis nauju dantų šepetėlius, kad vėl galėtų pradėti naują bakterijų ciklą, - pasakoja specialistė Justina Andriulionienė.

„Kiekvieno paciento seilių sudėtis skiriasi, todėl burnos higienos laikotarpis yra parenkamas individualiai. Vienam užtenka pasidaryti higieną kartą į metus, kitam reikia du kartus, pavyzdžiui, ortodontinį gydymą atliekantiems pacientams rekomenduojama atlikti kas 3-4 mėnesius, kadangi atsiranda papildomų detalių ant dantų, kurios padidina riziką kauptis didesniam apnašui bei bakterijoms burnoje. Tačiau tikrai kiekvienas atvejis yra individualus, tikrai turime ir tokių ortodontinių pacientų, kurie yra labai motyvuoti, taisyklingai apmokyti naudotis dantų priežiūros priemonėmis namuose ir pasiekia labai gerų rezultatų, ko pasekoje sumažiname burnos higienos vizitų skaičių.“

Specialistė Justina Andriulionienė pastebi, kad dantenų problemas turintiems pacientams procedūrą atlikti reikia dažniau, kadangi turint dantenų ligas ypatingai svarbu kontroliuoti bakterinį foną burnoje ir bendradarbiauti su specialistu, kad būtų pasiekta stabili situacija burnoje, nekiltų dantenų uždegimas, netirptų kaulas, kuriame stovi mūsų dantys ir būtų užkirstas kelias ligos progresavimui.

„Klinikoje neretai pasitaiko tokių atvejų, kuomet žmonėms ateina į vizitą ir mes pastebime atsiradųsį dantenų uždegimą arba dantukas yra su pūliniu. Tokiais atvejais žmonės išsigąsta, galbūt, bijo papildomų išlaidų ir sako dar palauksiu, pakentėsiu, tuomet mes stengiamės pacientus edukuoti, kad burnos ir dantų ligos gali turėti didelių pasekmių ir peraugti į dar didesnes ligas, o kartais gali lemt net dantų netekimą. Tad kuo greičiau pacientas susirūpina savo burnos sveikata, tuo greičiau, paprasčiau ir nepatiriant didelių išlaidų specialistai gali padėti išspręsti atsiradusią problemą.“

Reguliari profesionali burnos higiena – „Šypsenos akademijoje“ pigiau

Siekiant visuomenei suformuoti tinkamus burnos higienos įpročius ir skatinti pacientus nuolat rūpintis savo dantų ir burnos ertmės sveikata, taip išvengiant dantų netekimo, sudėtingo gydymo bei finansinių išlaidų, „Šypsenos akademija“ šių metų pradžioje ėmėsi socialinės misijos skatinti pacientus profesionalią burnos higieną atlikti reguliariai, 2 kartus per metus. Pacientams, laikantis šių rekomendacijų ir profesionalios burnos higienos vizitams registruojantis kas 6 mėnesius suteikta išskirtinė nuolaida – profesionali burnos higiena jiems kainuos pigiau.

Kviečiame rūpintis savo šypsena reguliariai ir užsiregistruoti profesionaliai burnos higienai!