Endodontinis gydymas

Tai dantų šaknyse esančių kanalų gydymas, kuris padeda ilgiau išsaugoti natūralius dantis.

Jis yra atliekamas, kuomet infekcija patenka į minkštąjį danties viduje esantį audinį – pulpą ir joje prasideda uždegimas, kyla stiprus ir vis didėjantis danties skausmas.  Šio gydymo tikslas yra sustabdyti infekciją, pašalinti uždegimą ir užkirsti kelią jo pasikartojimui ir plitimui. Infekcija į pulpą patenka dėl dantyje esančio gilaus pažeidimo. Vienas dažniausiai pasitaikančių pažeidimų yra dantų ėduonis, tačiau taip pat dantų kanalų gydymo gali prireikti esant danties traumoms, skilimams ar lūžiams. Laiku negydant uždegimo atsiradusio pulpoje gali susiformuoti pūlinys, uždegimas gali pereiti giliau už danties šaknies viršūnės į kaulą taip sukeldamas dar rimtesnes problemas, kurių negydant dantį tenka tiesiog pašalinti. Kartais pasitaiko atvejų, kai danties viduje prasidėjęs uždegimas yra vos juntamas, todėl labai svarbu yra reguliarus profilaktinis lankymasis pas gydytoją odontologą.

Gydytoja Sandra pasakoja, kad endodontinis gydymas yra pradedamas pažeisto danties izoliavimu ant jo uždedant specialią koferdamo gumą, kuri uždengia visą burna ir gydytojas mato tik dantį, kurį reikia gydyti. Visas danties izoliavimui skirtas rinkinys yra vadinamas koferdamo sistema, ją sudaro žiedas, koferdamo guma ir rėmelis. Ši sistema yra naudojama siekiant išvengti seilių ir mikroorganizmų patekimo ant gydomo danties, apsaugoti pacientą nuo instrumentų prarijimo, bei dantų šaknų kanalams skirtų medžiagų poveikio burnos gleivinei. Uždėjus koferdamo sistemą šaknų kanalai pradedami chemiškai ir mechaniškai valyti. Tam yra naudojami specialūs mašininiais instrumentai. Kiekvienas gydytojas endodontas pasirenka jų sistemą, atsižvelgdamas į individualią situaciją. Šie instrumentai dantų šaknų kanalams suteikia kūgio formą, kuri leidžia kanalus dezinfekuojantiems skysčiams lengvai judėti ir taip kuo geriau veikti ten esančius mikroorganizmus ir efekyviai juos pašalinti. Cheminiam kanalų plovimui ir dezinfekavimui naudojami šie skysčiai: EDTA, natrio hipochloridas (NaOCl) ir distiliuotas vanduo. Gydytoja akcentuoja, kad valant šaknų kanalus yra labai svarbu nepažeisti pačios šaknies viršūnės, šiuo tikslu yra naudojamas elektroninis šaknies viršūnės ieškiklis (apekso lokatorius), kuris padeda tiksliau nustatyti šaknies kanalo ilgį ir pagerina jo išvalymo ir užplombavimo kokybę.  

Pašalinus pulpą ir dezinfekavus kanalus juos reikia išsausinti ir užplombuoti, kad mikroorganizmai negalėtu pakartotinai patekti. Kanalų plombavimui yra naudojama specialiai tam skirta medžiaga, vadinama gutaperča.

Šiuolaikinis endodontinis gydymas nebeįsivaizduojamas be technologijų. Vienas iš pačių svarbiausių prietaisų yra  mikroskopas. Jis gali padidinti vaizdą nuo 3,4 iki 21,3 karto taip gerokai palengvindamas gydytojo darbą smulkiuose dantų šaknų kanaluose. Tai yra pagrindinis gydytojo endodontologo pagalbininkas esant sudėtingesnėms situacijoms, kuomet kanalai yra sunkiai matomi (odontologijoe vadinami kalcifikuotais) ar atliekant endodontinį pergydymą, taip pat mikroskopas padeda nustatyti danties vainiko ar šaknies skilimus ir lūžius. Dar vienas tyrimas, vis dažniau naudojamas odontologijoje ligų diagnozavimui ir gydymo planavimui – tai kompiuterinė tomografija. Šios procedūros dėka naudojant rentgeno spindulius įmanoma pamatyti žmogaus audinius 3D vaizdu. Gydytoja Sandra džiaugiasi, kad visi paminėti instrumentai ir prietaisai leidžia kokybiškai ir sėkmingai atlikti dantų šaknų kanalų endodontinį gydymą, po kurio pažeistas dantis dažniausiai yra atstatomas stiklo pluošto kaiščiu ir vainikėliu.

Registracija

Patogiai ir greitai užsiregistruokite pas reikiamą specialistą

Užpildydami užklausos formą jūs sutinkate su svetainės Privatumo politika:

Susipažinau ir sutinku

Call Now Button