Vaikų odontologija

Vaikų dantų ėduonis yra viena iš labiausiai paplitusių vaikų dantų ligų. Dažnam iš mūsų kyla klausimas, kaip sumažinti ėduonies atsiradimą tarp vaikų, ir atitolinti dantukų gydymą?

Gydytoja odontologė Raminta rekomenduoja, didžiausią dėmesį skirti dantų priežiūrai namuose ir profilaktikos priemonėms.

Dažniausiai kūdikiai pirmųjų dantukų sulaukia apie 6 – 8 – ąjį gyvenimo mėnesį. Pirmieji pradeda dygti apatinio žandikaulio centriniai kandžiai. Apie trečiuosius gyvenimo metus pieninių dantų dygimas baigiasi ir galutinai susiformuoja pieninis sąkandis. 3 metų vaikas turėtų tureti 20 pieninių dantų.

Gydytoja Raminta nori paminėti, jog pirmasis apsilankymas pas odontologą turėtų būti, kai išdygsta pirmieji dantukai. Vizito metu vaikas susipažįsta su aplinka ir gydytoju, o tėveliai informuojami apie dantų priežiūrą, jų dygimo seką, mitybą ir žalingus įpročius, kurie vėliau gali lemti dantų sukandimo problemas. Profilaktiniai patikrinimai turėtų būti kas 6 – 12 mėnesių.

Kaip tinkamai parinkti dantų pastą vaikams? Dantų pasta turėtų būti parenkama pagal vaiko amžių ir įgudžius. Vaikams, kurie dar nemoka išspjauti, dantų pasta turėtų būti befluorė. Kai vaikas jau geba išspjauti dantų pastos likučius, joje turėtų būti 500 ppm fluoridų.   3 – 6 metų vaikams rekomenduojama valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000, o nuo 6 metų – 1450 ppm fluoridų.

Fluoridai skatina ėduonies remineralizaciją ir didina atsparumą demineralizacijai. Periodiškai naudojant fluoridų preparatus, galima stabilizuoti pradinius ėduonies pažeidimus. Ypač rekomenduojama vietinės fluoridų aplikacijos dygstant nuolatiniams dantims. Dygstančio danties emalis yra santykinai nesubrendęs ir porėtas, o fluoras – svarbus išlaikyti stiprų emalį.

Dantų pastos kiekis kiekvienam vaikui yra parenkamas individualiai. Iki 3 metų  rekomenduojama dantų pastos dėti labai nedaug, netgi galima sakyti, kad tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus. Nuo 3 metų dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio turėtų būti tokio dydžio, kaip vaiko mažojo piršto nago dydis. Augant vaikui, didėja nagas, taip didėja ir pastos kiekis ant šepetėlio.

Dantis valyti vaikui rekomenduojama nuo pirmojo pieninio danties išdygimo. Odontologė Raminta nori paminėti, kad prižiūrint dantukus nuo pat mažens, vaikui formuojasi suvokimas, kad savo dantimis rūpintis reikia kiekvieną dieną. Jeigu vaikas nemoka rašyti rašytinėmis raidėmis, tai ir tinkamai išsivalyti dantų dar nesugeba. Todėl iki to laiko, tai turėtų daryti tėveliai.

Ar reikia pieninius dantis dengti silantais? Gana dažnai pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys pasirodo net neiškritus pieniniams centriniams kandžiams. Šių dantų vagelės būna nepilnai mineralizuotos, o paviršius porėtas, todėl dantys yra labai lengvai pažeidžiami. Stengiantis apsaugoti šiuos dantis nuo ėduonies, siekiant palengvinti dantų valymą, vos susiformavus krūminių dantų vagelėms ir dančiui pilnai išdygus, jie dengiami fluoro turinčiomis skystomis plombinėmis medžiagomis – silantais.

Vaikų dantų gydytojai teigia, jog negydomas pieninių dantų kariesas yra infekcijos židinys, kuris sukelia dantų skausmą, kenkia nuolatinių dantų užuomazgoms, silpnina vaiko imunitetą, todėl būtinai reikia gydyti pieninius dantis. Dėl ėduonies dantukus gali skaudėti, vaikas negali normaliai valgyti ir patiria psichologinį stresą. Pieniniai dantys palaiko vietą nuolatiniams dantims. Jei vaikas anksti neteko pieninio danties nuolatinis dantis gali išdygti kreivai ir padidėja netaisyklingo sąkandžio tikimybė. Pieniniai dantys svarbūs ne tik veido ir žandikaulių vystymuisi, bet ir kalbos formavimuisi.

Registracija

Patogiai ir greitai užsiregistruokite pas reikiamą specialistą

Užpildydami užklausos formą jūs sutinkate su svetainės Privatumo politika:

Susipažinau ir sutinku

Call Now Button