Vaikų dantų priežiūra prasideda vos pasirodžius pirmiesiems pieniniams dantukams, kurių valymui dar nenaudojamos jokios dantų pastos.
Kiekvienas nori, kad jų vaikų dantys būtų sveiki ir prižiūrėti, tačiau ne kiekvienas žino nuo kada ir kaip reikia pradėti rūpintis vaiko burnos higiena, kokias priemones pasirinkti ir kada pirmą kartą pasirodyti gydytojui odontologui.
Pieniniai dantys ir jų priežiūra yra tokia pat svarbi kaip ir pastovių dantų, o kasdienė higiena ir lankymasis odontologo kabinete – tai vaiko supažindinimas su dantų priežiūros ir kasdienių burnos higienos ritualų svarba.
Priežiūra nuo pirmojo dantuko
Tinkamas priežiūros variantas – medžiagos (marlės) gabalėliu švelniai nutrinti apnašas nuo pirmųjų dantukų ir nuo dantenų. Tokiu būdu atliekamas ir masažas, kuris palengvina pirmųjų dantukų dygimą.
Vėliau, siekiant užtikrinti gerą burnos higieną, svarbu tinkamai parinkti higienos priemones. Skatinti vaikus mokytis elementarios burnos higienos – tai tėvų užduotis ir tai nėra labai sudėtinga. Vaikams patinka pasikartojantys ritualai. Žinodami, kas po ko vyksta, jie jaučiasi saugesni. Atsiradus pirmiesiems dantukams į vaiko dienos režimą ir ritualų sąrašą reikia įtraukti ir dantukų valymą. Tėvai dantukus valyti vaikams turėtų iki 6-7 metų amžiaus.
Dantų šepetėlio dydis taip pat turi atitikti vaiko amžių, o renkantis dantų pastą naudinga žinoti, kad fluoridų turinčių pastų vartojimas visame pasaulyje yra pripažįstamas kaip vienas iš efektyviausių ėduonies prevencijos būdų. Tačiau ėduonies riziką, dantų būklę ir būtinybę vartoti fluoro turinčias dantų pastas turėtų reguliariai vertinti odontologai nuo pirmųjų dantukų pasirodymo. Tad pirmieji apsilankymai odontologo kabinete yra labai svarbūs ir naudingi tiek vaikams, tiek tėvams.
Pirmasis apsilankymas odontologo kabinete
Pirmas apsilankymas pas gydytoją odontologą – tai puiki proga vaikui susipažinti su gydytojo odontologo kabinetu, jo personalu, ir taip išvengti odontologinių procedūrų baimės. Kuo anksčiau pradedama su vaiku lankytis pas dantų gydytojus, tuo labiau jis pripranta prie aplinkos ir procedūrų.
Ruošiantis vizitui pas odontologą tėvams rekomenduojama per daug smulkiai nepasakoti apie ten laukiančias procedūras. Per daug informacijos apie dantų taisymą (gręžimą, plombavimą) gali tik dar labiau sustiprinti vaiko nerimą. Taip pat svarbu neperduoti vaikui savo asmeninių baimių. Prieš einant pas odontologą vaikui geriausia tiesiog papasakoti, kad gydytojas suskaičiuos dantukus ir patikrins ar gerai juos valote namuose.
Ortodontinis gydymas gali būti atliekamas išimamais ortodontiniais aparatais (pvz.: plokštelėmis, funkciniais aparatais) arba fiksuotais (breketų sistemos).
Ortodontinės plokštelės – tai nuimami ortodontiniai aparatai, turintys plastmasinį pagrindą, prie kurio tvirtinami įvairūs metaliniai elementai: spyruoklės, sraigtai, apkabėlės. Ortodontinės plokštelės – gana efektyvus ir nebrangus gydymo metodas, tačiau tinkantis ne visų anomalijų atvejais. Pagrindinis plokštelių trūkumas – didesnis diskomfortas (nepatogu, sutrinka kalba).
Vyrauja nuomonė, kad sugedusių pieninių dantų neverta gydyti, nes jie vis tiek greitai iškris. Tačiau ši nuomonė yra klaidinga ir vadovautis šiuo požiūriu tikrai nederėtų, kadangi vaikams kaip ir suaugusiems kariesui pažeidus dantį gali pradėti skaudėti.
Taip pat negydomas pieninio danties kariesas kaip ir nuolatinio, sukelia uždegimą, kuris komplikuojasi. Taip atsitikus, gali tekti šalinti pieninį dantį, o per anksti netekus pieninių dantų didelė tikimybė, kad vaikas turės vietos ir sukandimo problemų, kurias ateityje reikės spręsti investuojant į ortodontines plokšteles, kabes ar funkcinį aparatą.
Tad geriau „užbėgti įvykiams už akių“ ir pasirūpinti vaiko dantimis vos jiems pasirodžius. Registruokitės ir ženkite su vaiku į atsakingą dantukų priežiūros pasaulį.