„Jūsų kanale – nulūžęs įrankis“ – nustebtumėte sužinoję kaip dažnai tai išgirsta pacientai endodontologinio dantų kanalų gydymo metu. Skamba kaip ištrauka iš siaubo filmo, tačiau šiuolaikinės odontologijos praktikoje tai toli gražu nebe naujiena. Plika akimi nematomos priežastys ne retais atvejais sukelia itin rimtas ir deja, tačiau stipriai jaučiamas mūsų dantų sveikatos problemas.
Kodėl gydant dantis tikslumas tampa toks svarbus?
Gydymas plauko pločio tikslumu anokia hiperbolė, ilgą laiką kaupdami patirtį protezavimo sferoje tik dar kartą patvirtinome faktą, jog preciziškas tikslumas yra vienintelis kelias į dantų gydymo kokybę. Ne retai pajuokaujame – jei žmogui tenka dantimis sukąsti plauką, jis tai pajunta tą pačią minutę, lygiai taip pat jaučiamas ir netinkamas dantų anatomijos atstatymas.
Ką jau kalbėti apie gydymo etapą, kada gydyti tenka vidinius danties audinius, endodontiškai atverti infekuotos danties ertmes, pulpas, valyti uždegimus, pašalinti danties nervą (t.y. depulpuolti dantį).
Kokiais atvejais naudojamas mikroskopas?
Ne retais atvejais specialistai mikroskopą į pagalbą pasitelkia vertindami dantenų būklę, taip pat atstatant dantų anatomiją, juos protezuojant ar plombuojant estetiškai.
Tačiau dažniausias mikroskopo panaudojimas odontologinėje praktikoje – endodontinis dantų kanalų gydymas. Visų pirma dėl atsargumo, mat vienas dantis gali turėti nuo 1 iki 4 kanalų. Kurių ilgis varijuoja nuo 10 iki 20 mm, o šaknies viršūnėje, ne retais atvejais darbinė endodontinė sritis apima vos 0,3 – 0,6 mm. Todėl bet koks netikslus mechaninis veiksmas, neatsargiai įvestas įrankis ar medžiaga galėtų reikšti danties šaknies skilimą.
Kita, ne ką mažiau svarbi priežastis, tai nepriekaištingas matymo laukas. Pastarasis būtinas siekiant ultragarsu iš dantų kanalų pašalinti plombines medžiagas ir kitus svetimkūnius, galinčius sukelti uždegimą. Taip pat „atrasti“ papildomus kanalus bei dantų šaknų mikropažeidimus
Dantų kanalų geometrija
Svarbu pažymėti ir faktą, jog pati dantų kanalų forma, kaip taisyklė, nėra taisyklinga tai dar vienas uždavinys gydytojui endodontologui. Mūsų dantų kanalų morfologija varijuoja daugybe skirtingų formų – odontologijoje vadinamų danties kanalų geometrija: „Kilpos“ formos, „C“ ar „dvigubos S“ formos kanalai ir t.t. Labai dažnais atvejais vieno ir to paties danties kanalų forma skiriasi, šaknys susipynę ir tik skaitmeninių 3D tyrimų pagalba identifikavę danties kanalų formą specialistai gali užtikrintai planuoti jų gydymą.
Procedūros atliekamos mikroskopu kainuoja daugiau?
Anaiptol. „Šypsenos akademijos“ klinikose – gydymas mikroskopu papildomai nekainuoja. Gydytojui įsivertinus mikroskopo panaudojimo poreikį jis ranka pasiekiamas bet kurios procedūros metu.
O kokybiškas dantų gydymas laiku diagnozavus kylančias problemas ir jas pašalinus yra vienintelis būdas sutaupyti – esame linkę manyti, jog teisinga prevencija ir diagnostika visada geriau nei korekcijos.