Inovatyvesnis dantų tiesinimas – breketus keičia kapos

Kol vaikas užauga, pas dantų gydytojus tenka lankytis dažnai. Ėduonis, sedacija, breketai, kapos – tėveliai turi išmokti nemažai terminų. Konsultuoja odontologijos klinikos „Šypsenos akademijos“ gydytojas odontologas Pavel Savčenko.

Kaip dažnai vaikams prireikia sudėtingo gydymo?

Liūdna, tačiau Lietuvoje daugiau kaip 90 procentų mokyklinio amžiaus vaikų turi ėduonies pažeistų dantų. Tai labai daug, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis. Neretai pasitaiko ir tokių atvejų, kai vaikams reikalinga rimtesnė intervencija, – kai į specialistą kreipiamasi per vėlai. Labai skatiname tiek vaikų, tiek tėvelių edukaciją, kad tokių atvejų būtų kuo mažiau.

Kokie tinkamiausi metodai idealiai dantų sveikatai ir išvaizdai palaikyti?

Norint palaikyti gerą dantų ir dantenų būklę, reikia periodiškai tikrinti dantis pas odontologą. Profilaktika, tinkamas dantų valymas ir edukacija – svarbiausi aspektai. Pirmasis vaiko vizitas pas odontologą turėtų sutapti su pirmojo pieninio danties išdygimu, o periodiniams profilaktiniams patikrinimams rekomenduojama atvykti kas 6 mėnesius. Kuo anksčiau pastebėsime patologinius pakitimus burnoje, tuo lengviau bei konservatyviau galėsime juos pašalinti ar net jų išvengti. Deja, mūsų šalyje dažnai pastebime ydingą praktiką, kai tėveliai į odontologijos kliniką kreipiasi tik vaikams pajutus skausmą, kai situacija jau yra bloga ar net beviltiška.

Pavel Savčenko

Kaip vyksta vaiko dantuko atstatymas, jei jo būklė labai prasta?

Dažniausiai atliekamas dantų plombavimas: pirmiausia išvalomi ėduonies pažeisti danties audiniai ir ertmė atkuriami specialiomis vaikiškomis plombomis. Tuomet, jei vaiko dantų būklė labai prasta, tenka atlikti ir rimtesnes procedūras –tenka gydyti pieninių dantų kanalus arba protezuoti plieno vainikėliais. Deja, kai būklė yra labai prasta, dantuką tenka šalinti. Tokiais atvejais reikalingas danties vietos užlaikymo aparatas.

Ar populiarus vaikų dantų gydymas su sedacija?Kokie šio metodo pliusai ir minusai?

Vaikų dantų gydymas su sedacija – paklausi procedūra, todėl susidaro ilgos eilės norinčiųjų taip gydyti dantukus. Todėl šią paslaugą siūlome ir mes „Šypsenos akademijos“ klinikose. Sedacija – tai medikamentais sukeltas sąmonės prislopinimas, kitaip tariant, lengvas „primigimas“, kurio metu pacientas išlieka sąmoningas ir gali reaguoti į gydytojo nurodymus, bet vėliau nieko, kas įvyko, neatsimena. Sedacija taikoma vaikams nuo 3 metukų. Didžiausias sedacijos privalumas yra tai, jog procedūros metu nėra reikalingos papildomos priemonės kvėpavimo ir širdies funkcijoms užtikrinti, pacientas kvėpuoja savarankiškai, priešingai, nei taikant narkozę. Visą gydymą prižiūri gydytojas anesteziologas, todėl ši procedūra yra saugi mažiesiems pacientams. Sedacija rekomenduojama vaikams, kurie labai bijo gydytis dantukus, kurių žemas skausmo slenkstis ar jie išvis nesileidžia gydomi. Procedūros metu dažniausiai sugydomi visi vaiko dantys. Vieninteliai minusai, kurie gali pasireikšti iki 24 val. po sedacijos kaip laikinas šalutinis medikamentų poveikis, – padidėjęs mieguistumas, irzlumas, sutrikusi koordinacija ar pykinimas.

Dantų tiesinimo kapos vaikams – kaip tai veikia? Nuo kokio amžiaus vaikams galima jas taikyti?

Dantų tiesinimo kapos vaikams – viena iš ortodontinio gydymo priemonių, kuri kartu su kitais ortodontiniais aparatais veikia dantų ir žandikaulio padėtį. Dantų tiesinimas kapomis pasaulinėje praktikoje naudojamas vaikams nuo 7 metų, tačiau 7–11 metų vaikams ir vyresnių nei 12 metų vaikams dantų tiesinimo kapomis protokolas skiriasi.

Dantų tiesinimas kapomis visų amžiaus kategorijų vaikams yra atliekamas visose „Šypsenos akademijos“ klinikose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Druskininkuose. Gydymo dantų tiesinimo kapomis kainos su šiuo metu taikoma išskirtine kainodara prasideda nuo 674 eurų vienam žandikauliui, 1409 eurų – dviem žandikauliams. Tiksli gydymo kaina paaiškėja po konsultacijos, kai gydytojas įvertina atvejo sudėtingumą, reikalingą dantų tiesinimo kapų ir vizitų klinikoje skaičių.

Gydymo dantų tiesinimo kapomis trukmę individualiai kiekvieno paciento atveju sprendžia gydytojas ortodontas, tačiau preliminariai 7–11 metų vaikams gydymas trunka 6–9 mėnesius, o vyresniems nei 12 metų – iki 1,5 metų.

Ką patartumėte, kad vaiko dantų būklė būtų gera?

Vaikams labai norėčiau palinkėti nebijoti odontologų bei klausyti savo tėvelių, o tėvams – atsakingai žiūrėti į savo vaikų dantų būklę, mokyti vaikus nuo pat mažens, rūpestingai valyti vaikų dantukus, bei laiku atvykti profilaktiniams patikrinimams. Kuo anksčiau vaikai pradės lankytis odontologijos klinikose, tuo greičiau pripras prie vizitų ir jų nebijos. Konsultacijos metu stengiamės atsakyti į visus tėveliams ir vaikams rūpimus klausimus, pradedant nuo tinkamų priemonių dantų valymui parinkimo iki maisto raciono aspektų, nes burnos sveikata yra tiesiogiai susijusi su viso organizmo būkle. Linkiu visiems rūpintis savo sveika šypsena.

Straipsnio autorė Monika Petkevičiūtė, „Mamos žurnalas“.