ORTODONTINIS GYDYMAS

Kas tai?

Ortodontija – netinkamos dantų padėties ir sąkandžio korekcinis gydymas. Šiuo gydymu siekiama ne tik pagerinti šypsenos estetiką, bet ir sukurti funkciškai taisyklingą sąkandį, sudaryti sąlygas kokybiškam dantų restauravimui, taip pat atkurti teisingas kalbos, rijimo ir kramtymo funkcijas.

„Šypsenos akademijoje“ dantų tiesinimas, priklausomai nuo paciento individualios situacijos ir poreikių, yra atliekamas įvairiais ortodontiniais aparatais: dantų tiesinimo kapomis, breketais ar plokštelėmis.

Kada reikia?

Priežasčių dėl netaisyklingo sąkandžio ar dantų padėties gali būti įvairių:

 • ankstyvas pieninių ar nuolatinių dantų netekimas dėl traumų, karieso komplikacijų;
 • pavienių dantų padėties anomalijos (dėl danties užuomazgos netaisyklingos padėties ar vietos stokos dantų lankuose kreivai ar ne dantų lanke išdygę ar užstrigę, susigrūdę dantys);
 • skeletinės sąkandžio anomalijos – viršutinio ir apatinio žandikaulių santykio neatitikimas, per mažai išsivystęs vienas iš žandikaulių ar asimetrinis augimas, traumos;
 • genetiškai nulemtos sąkandžio anomalijos;
 • parafunkcijos - netaisyklingas rijimo įprotis, piršto čiulpimas, kvėpavimas per burną, netaisyklinga liežuvio padėtis ramybėje.

Pastebėjus bent vieną iš šių požymių, rekomenduojama kreiptis į gydytoją ortodontą. Tikėtina, kad kuo anksčiau tai padarysite, tuo greičiau ir lengviau bus išspręsta problema ir užkirstas kelias problemai paūmėti.

Pirmoji gydytojo ortodonto konsultacija rekomenduojama išdygus nuolatiniams kandžiams. Ortodontinį gydymą dantų tiesinimo kapomis ar breketais galima atlikti tiek vaikams, tiek vyresnio amžiaus pacientams, priklausomai nuo individualaus atvejo.

Rekomenduotina ypač atkreipti dėmesį į 7–14 metų vaikų dantų lankų būklę, nes šiuo laikotarpiu dar vyksta žandikaulių ir dantų augimas, galima pasiekti itin gerų gydymo rezultatų. Kuo anksčiau diagnozuojamos ortodontinės anomalijos, tuo gydymas lengvesnis, efektyvesnis ir išvengiama sudėtingo gydymo ateityje.

Kodėl reikia?

Remiantis mokslinių tyrimų duomenimis, ortodontinių anomalijų paplitimas Lietuvoje nustatytas 84,7 % 7–15 metų moksleivių, o ortodontinio gydymo reikalingumas – kas antram (49,6 %) 10–11 metų ir kas trečiam (34,1 %) 14–15 metų paaugliui.

Klaidinga manyti, kad kreivi dantys yra tik estetinė problema – netaisyklingas sąkandis gali turėti įtakos sveikatos sutrikimų atsiradimui: galvos, smilkininio apatinio žandikaulio sąnario skausmų išsivystymui, kvėpavimo problemoms. Kreivi dantys gali apsunkinti kramtymo, kalbėjimo funkcijas, padidinti ėduonies susidarymo bei periodonto ligų ar traumų riziką. Kreivi ar netaisyklingai išdygę dantys ir sąkandžio problemos yra vienos dažniausių priežasčių, slopinančių pasitikėjimą, todėl imama gėdytis savo šypsenos ir vengiama plačiai šypsotis.

Ortodontiniai aparatai ir sistemos

Ortodontinis gydymas gali būti atliekamas išimamais ortodontiniais aparatais (pvz., dantų tiesinimo kapomis, plokštelėmis, funkciniais aparatais) arba fiksuotais (fiksuoti plėtikliai, funkciniai aparatai, pvz., Herbst bei breketų sistemos) aparatais.

Dantų tiesinimas breketų sistemomis

Gydymas breketų sistema pradedamas išdygus nuolatiniams dantims ar dantų kaitos laikotarpio pabaigoje. Šią sistemą sudaro ant dantų paviršių fiksuojami breketai ir prie jų tvirtinami ortodontiniai lankai. Jais tiesinami dantys ir koreguojamas sąkandis. Kartu gali būti naudojamos elastinės gumos, fiksuojamieji funkciniai aparatai, gomuriniai ir liežuviniai lankai, mini implantai.

Pagal medžiagų naudojimą gamyboje breketai skirstomi į tam tikras rūšis:

Ypatingi tuo, kad lankas juose tvirtinamas specialiu užraktu, mažiau prispaudžiamas prie breketo, sumažėja trintis. Dėl šios priežasties gydymas vyksta greičiau, vizitai pas gydytoją retesni. Tačiau tokie breketai brangesni ir ne visais atvejais tinkami.

Breketai, prie kurių ortodontinis lankas yra pritvirtinamas ligatūromis: metalinėmis arba elastinėmis.

Pati populiariausia breketų rūšis. Gydymas jais yra greitesnis, pigesnis, tačiau ne toks estetiškas.

Estetiškesni, mažiau pastebimi ant dantų, tačiau gydymasgydymais jais yra brangesnis ir keliais mėnesiai ilgesnis. Nulūžusį ar įskilusį breketą reikėtų pakeisti nauju.

Tai pati estetiškiausia breketų rūšis. Šie breketai atspindi natūralią dantų spalvą, todėl yra praktiškai nepastebimi ant dantų. Kitos jų savybės, privalumai ir trūkumai panašūs į keramikinių breketų.

Ortodontinių breketų pasirinkimas yra platus, o aspektai, pagal kuriuos parenkama gydymo priemonė, gali būti labai individualūs. Konsultacijos metu „Šypsenos akademijoje“ su gydytoju ortodontu aptarsite savo lūkesčius ir pagal Jūsų individualią situaciją specialistas padės išsirinkti tinkamiausią breketų rūšį.

Dantų tiesinimas kapomis

Pasitelkus skaitmenines technologijas ir inovatyvius sprendimus, šiandien dantų tiesinimas gali būti nematomas ir komfortiškas. Dantų tiesinimas skaidriomis kapomis – tai šiuolaikiškiausias ortodontinio gydymo metodas, ilgą laiką medikų ieškotas kelias į pacientui itin komfortišką ir ne mažiau kokybišką dantų tiesinimą.

Dantų tiesinimo kapomis privalumai:

 • Jos yra skaidrios, todėl vizualiai yra vos pastebimos.
 • Pacientas nešiodamas kapas nejaučia diskomforto šypsodamasis, o prireikus gali kapas išsiimti.
 • Pacientas pasirinkęs kapas gali nekeisti mitybos įpročių, jam nereikia atsisakyti savo mėgstamų produktų.
 • Kapų priežiūra yra itin lengva, o asmeninė burnos higiena išlieka visiškai įprasta.
 • Dantis tiesinant kapomis, dar prieš pradedant ortodontinį gydymą pacientas jau žino, kiek laiko truks ir kainuos jo gydymas.
 • Pasirinkus dantų tiesinimą kapomis, priklausomai nuo atvejo sudėtingumo, kartais užtenka vos 5–6 vizitų odontologijos klinikoje. Tiek nedaug vizitų užtenka todėl, kad pasitelkiami pažangiausi skaitmeniniai tyrimai, leidžiantys specialistui paciento dantų būklę įvertinti ir tiesinimo procesą stebėti nuotoliniu būdu.

„Šypsenos akademijoje“ siūlomos populiariausių gamintojų kapos. Priklausomai nuo individualios situacijos ir lūkesčių, gydytojas ortodontas padės Jums išsirinkti tinkamiausio gamintojo kapas.

Ortodontinės plokštelės

Ortodontinės plokštelės – tai nuimami ortodontiniai aparatai, turintys plastmasinį pagrindą, prie kurio tvirtinami įvairūs retenciniai bei aktyvūs elementai: spyruoklės, sraigtai, apkabėlės. Tai efektyvus ir nebrangus gydymo metodas, tačiau tinkantis ne visų anomalijų atvejais. Pagrindiniai plokštelių trūkumai – sunkesnė adaptacija (nepatogu, galimas kalbos sutrikimas esant su aparatu), būtina gera paciento kooperacija bei ribotos aparato galimybės.

Procedūros eiga

Viskas prasideda nuo išsamių tyrimų ir gydytojo ortodonto konsultacijos, kurios metu nusprendžiama, ar pacientui reikalingas ortodontinis gydymas ir kuris metodas yra tinkamiausias, atsižvelgiant į paciento individualią situaciją ir lūkesčius. „Šypsenos akademijoje“ atliekamas dantų tiesinimas kapomis, breketais bei plokštelėmis, plėtikliais, bei funkciniais aparatais.

Gydymo kelias

Gydytojai

Subūrėme didžiulę savo srities profesionalų komandą, registruokitės susitikimui su specialistu jau dabar ir ženkite pirmąjį žingsnį savo svajonių šypsenos link.

Dažnai užduodami klausimai

Kitos paslaugos