Ortodontija – netinkamos dantų padėties ir sąkandžio korekcinis gydymas. Šiuo gydymu siekiama ne tik pagerinti šypsenos estetiką, bet ir sukurti funkciškai taisyklingą sąkandį, sudaryti sąlygas kokybiškam dantų restauravimui, taip pat atkurti teisingas kalbos, rijimo ir kramtymo funkcijas.
Priežasčių dėl netaisyklingo sąkandžio ar dantų padėties gali būti įvairių:
ankstyvas pieninių ar nuolatinių dantų netekimas dėl traumų, karieso komplikacijų;
pavienių dantų padėties anomalijos (dėl danties užuomazgos netaisyklingos padėties ar vietos stokos dantų lankuose kreivai ar ne dantų lanke išdygę ar užstrigę, susigrūdę dantys);
skeletinės sąkandžio anomalijos – viršutinio ir apatinio žandikaulių santykio neatitikimas, per mažai išsivystęs vienas iš žandikaulių ar asimetrinis augimas, traumos;
genetiškai nulemtos sąkandžio anomalijos;
parafunkcijos - netaisyklingas rijimo įprotis, piršto čiulpimas, kvėpavimas per burną, netaisyklinga liežuvio padėtis ramybėje.
Pastebėjus bent vieną iš šių požymių, rekomenduojama kreiptis į gydytoją ortodontą. Tikėtina, kad kuo anksčiau tai padarysite, tuo greičiau ir lengviau bus išspręsta problema ir užkirstas kelias problemai paūmėti.
Pirmoji gydytojo ortodonto konsultacija rekomenduojama išdygus nuolatiniams kandžiams. Ortodontinį gydymą dantų tiesinimo kapomis ar breketais galima atlikti tiek vaikams, tiek vyresnio amžiaus pacientams, priklausomai nuo individualaus atvejo.
Rekomenduotina ypač atkreipti dėmesį į 7–14 metų vaikų dantų lankų būklę, nes šiuo laikotarpiu dar vyksta žandikaulių ir dantų augimas, galima pasiekti itin gerų gydymo rezultatų. Kuo anksčiau diagnozuojamos ortodontinės anomalijos, tuo gydymas lengvesnis, efektyvesnis ir išvengiama sudėtingo gydymo ateityje.
Remiantis mokslinių tyrimų duomenimis, ortodontinių anomalijų paplitimas Lietuvoje nustatytas 84,7 % 7–15 metų moksleivių, o ortodontinio gydymo reikalingumas – kas antram (49,6 %) 10–11 metų ir kas trečiam (34,1 %) 14–15 metų paaugliui.
Klaidinga manyti, kad kreivi dantys yra tik estetinė problema – netaisyklingas sąkandis gali turėti įtakos sveikatos sutrikimų atsiradimui: galvos, smilkininio apatinio žandikaulio sąnario skausmų išsivystymui, kvėpavimo problemoms. Kreivi dantys gali apsunkinti kramtymo, kalbėjimo funkcijas, padidinti ėduonies susidarymo bei periodonto ligų ar traumų riziką. Kreivi ar netaisyklingai išdygę dantys ir sąkandžio problemos yra vienos dažniausių priežasčių, slopinančių pasitikėjimą, todėl imama gėdytis savo šypsenos ir vengiama plačiai šypsotis.
Ortodontinis gydymas gali būti atliekamas išimamais ortodontiniais aparatais (pvz., dantų tiesinimo kapomis, plokštelėmis, funkciniais aparatais) arba fiksuotais (fiksuoti plėtikliai, funkciniai aparatai, pvz., Herbst bei breketų sistemos) aparatais.
Gydymas breketų sistema pradedamas išdygus nuolatiniams dantims ar dantų kaitos laikotarpio pabaigoje. Šią sistemą sudaro ant dantų paviršių fiksuojami breketai ir prie jų tvirtinami ortodontiniai lankai. Jais tiesinami dantys ir koreguojamas sąkandis. Kartu gali būti naudojamos elastinės gumos, fiksuojamieji funkciniai aparatai, gomuriniai ir liežuviniai lankai, mini implantai.
Ortodontinių breketų pasirinkimas yra platus, o aspektai, pagal kuriuos parenkama gydymo priemonė, gali būti labai individualūs. Konsultacijos metu „Šypsenos akademijoje“ su gydytoju ortodontu aptarsite savo lūkesčius ir pagal Jūsų individualią situaciją specialistas padės išsirinkti tinkamiausią breketų rūšį.
Pasitelkus skaitmenines technologijas ir inovatyvius sprendimus, šiandien dantų tiesinimas gali būti nematomas ir komfortiškas. Dantų tiesinimas skaidriomis kapomis – tai šiuolaikiškiausias ortodontinio gydymo metodas, ilgą laiką medikų ieškotas kelias į pacientui itin komfortišką ir ne mažiau kokybišką dantų tiesinimą.
„Šypsenos akademijoje“ siūlomos populiariausių gamintojų kapos. Priklausomai nuo individualios situacijos ir lūkesčių, gydytojas ortodontas padės Jums išsirinkti tinkamiausio gamintojo kapas.
Ortodontinės plokštelės – tai nuimami ortodontiniai aparatai, turintys plastmasinį pagrindą, prie kurio tvirtinami įvairūs retenciniai bei aktyvūs elementai: spyruoklės, sraigtai, apkabėlės. Tai efektyvus ir nebrangus gydymo metodas, tačiau tinkantis ne visų anomalijų atvejais. Pagrindiniai plokštelių trūkumai – sunkesnė adaptacija (nepatogu, galimas kalbos sutrikimas esant su aparatu), būtina gera paciento kooperacija bei ribotos aparato galimybės.
Viskas prasideda nuo išsamių tyrimų ir gydytojo ortodonto konsultacijos, kurios metu nusprendžiama, ar pacientui reikalingas ortodontinis gydymas ir kuris metodas yra tinkamiausias, atsižvelgiant į paciento individualią situaciją ir lūkesčius. „Šypsenos akademijoje“ atliekamas dantų tiesinimas kapomis, breketais bei plokštelėmis, plėtikliais, bei funkciniais aparatais.
Kiekvieną atvejį vertiname individualiai ir prisitaikome prie paciento finansinių galimybių. Tam tikslui taikoma itin lanksti atsiskaitymo už paslaugas sistema. Neatidėliokite gydymo dėl finansų, užtikriname – kartu visada atrandame kompromisą.
Vidutinė ortodontinio gydymo trukmė yra 1,5–2,5 metų. Visas gydymo laikotarpis priklauso nuo tam tikrų faktorių: klinikinio atvejo sudėtingumo, esamos patologijos, pasirinktos ortodontinio aparato sistemos, amžiaus, kada buvo pradėtas gydymas, gydymo apimties ir paciento pareigingumo. Gydymas gali užtrukti ilgiau, jei pacientas neatvyksta į pakartotinę apžiūrą ir nesilaiko gydytojo nurodymų.
Pirmoji konsultacija rekomenduojama išdygus nuolatiniams kandžiams (apie 7 metus). Rekomenduotina ypač atkreipti dėmesį į 7–14 metų vaikų dantų lankų būklę, kadangi šiuo laikotarpiu dar vyksta žandikaulių ir dantų augimas, tad galima pasiekti itin gerų gydymo rezultatų.
Ortodontinės kapos, dar vadinamos „elaineriais“ (ang. aligners) – tai skaidrios, visą dantų lanką dengiančios kapos, panašios į dantų balinimo, bruksizmo kapas. Esminis jų pranašumas prieš įprastą dantų tiesinimą breketų sistemomis – estetika ir komfortas. Jos kone visai nepastebimos, o esant poreikiui (iki 2 val. per parą) gali būti išimamos. Lengviau prižiūrimos, jokio diskomforto valgant, neapsunkina burnos higienos palaikymo, puikiai tinka keliaujantiems. Vienintelis kapų trūkumas lyginant su breketais – savikontrolė. Gydymas savarankiškas ir kapas nesunku tiesiog pamiršti!
Estetinė dantų išvaizda nėra didžiausia netiesių dantų problema. Kreivus dantis žymiau sunkiau prižiūrėti, todėl lengviau kaupiasi apnašos, didėja karieso bei periodonto ligų rizika; ateityje gali grėsti vieno ar kelių dantų netekimas. Netaisyklingas sąkandis gali sukelti patologinį dantų dilimą. Taip pat netaisyklinga žandikaulio padėtis gali sukelti nugaros bei galvos skausmą. Dėl netaisyklingo sąkandžio maistas nėra tinkamai sukramtomas, todėl ilgainiui gali atsirasti virškinimo problemų. Turint netaisyklingą sąkandį dažnai pacientams sunku taisyklingai kalbėti. Taip pat pacientai patiria psichologines problemas, kompleksuoja dėl estetinės išvaizdos, todėl vengia šypsotis bendraujant su aplinkiniais, nepasitiki savimi.
Netaisyklingo sąkandžio susiformavimui įtakos gali turėti paveldimumas ar kitos priežastys: nepakankama pieninių dantų priežiūra, žalingi įpročiai (per ilgai naudojamas čiulptukas, piršto čiulpimas, kūdikiškas rijimas, kvėpavimas per burną), griežimas dantimis (dėl dantų dilimo gilėja sąkandis), laiku neatliktas dantų protezavimas anksti netekus danties – dėl gretimų dantų migracijos į defekto sritį atsiranda dantų lankų deformacija.
Siekiant užtikrinti sklandų gydymą breketais ir kad būtų pasiekti geriausi rezultatai, apžiūrai ir korekcijoms pas gydytoją ortodontą reikia atvykti kas 7-8 savaites.
Pasirinkus dantų tiesinimą kapomis, priklausomai nuo situacija, kartais užteks vos 5–6 vizitų odontologijos klinikoje. Tiek nedaug vizitų užtenka todėl, kad pasitelkiami pažangiausi skaitmeniniai tyrimai, leidžiantys specialistui paciento dantų būklę įvertinti ir tiesinimo procesą stebėti nuotoliniu būdu. Vizitų metu atliekamas skaitmeninis dantų būklės tyrimas dantų tiesinimo procesui įvertinti, todėl vizitas nekelia jokio diskomforto ar skausmo.
Nepraleiskite progos – pasinaudokite išskirtiniais pasiūlymais!