Netaisyklinga žandikaulių padėtis ir nepakankamas jų išsivystymas dažnu atveju lemia netaisyklingą sąkandį. Ortognatinis gydymas – tai gydymo būdas, kai kombinuojant ortodontinį bei chirurginį gydymą ištaisoma netaisyklinga žandikaulių padėtis arba nepakankamai išsivystęs vienas ar abu žandikauliai.
Ortognatinio gydymo metu būtinas ortodontinis paruošiamasis gydymas prieš ir po žandikaulių operacijos. Ortodontinis paruošiamasis gydymas – tai dantų tiesinimas nešiojant dantų breketus arba dantų tiesinimo kapas iki žandikaulių padėties korekcijos, o chirurginis gydymas – vieno arba abiejų žandikaulių operacija, kurios metu žandikauliams suteikiama nauja ir taisyklinga padėtis.
Kai pacientas susiduria su kramtymo funkcijos problemomis. Taikant tik ortodontinį gydymą, neįmanoma pasiekti taisyklingo – fiziologinio sąkandžio dėl esančio žandikaulių santykio neatitikimo.
Kai paciento netenkina veido bruožai, kuriuos lemia netaisyklinga žandikaulių padėtis ar nepakankamai išsivystę vienas arba abu žandikauliai. Tai gali sukelti psichologinių problemų, nepasitikėjimą savimi.
Šis gydymas taip pat rekomenduojamas esant diagnozuotai obstrukcinei miego apnėjai (tai lėtinė liga, pasireiškianti pasikartojančias kvėpavimo sustojimais miegant), kurios išsivystymą irgi gali lemti netaisyklinga žandikaulių padėtis.
Gydyti netaisyklingą sąkandį reikia dėl šių priežasčių:
Esant netaisyklingam sąkandžiui, netaisyklingai kramtomas maistas, sudėtinga atkąsti ir / ar ryti maistą. Prastai sukramtytas maistas gali lemti ir virškinimo sutrikimus.
Dėl kaulo tirpimo gali atsirasti dantų paslankumas.
Esant netaisyklingai dantų padėčiai, ant dantų greičiau kaupiasi apnašos, kurios sukelia aplink dantį esančių audinių uždegimą ir dėl sunkesnio išsivalymo dantys yra dažniau pažeidžiami ėduonies.
Kramtymo krūvis yra paskirstomas netolygiai, todėl dantys, gaunantys per didelį kramtymo krūvį, greičiau nusidėvi bei padidėja periodonto patologijos išsivystymo rizika. Tokius dantis sunkiau restauruoti.
Gali atsirasti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario funkcijos sutrikimas (disfunkcija), kuri pasireiškia skausmu, traškėjimu, ribotu išsižiojimu.
Sąkandžio anomalijos turi įtakos ir kvėpavimo funkcijai. Žmogus pradeda knarkti, gali būti nustatyta miego apnėja. Dėl nepakankamo aprūpinimo deguonimi nakties metu, žmogus nuolat jaučiasi pavargęs ir neišsimiegojęs. Tai turi įtakos ir kitoms organizmo sistemoms.
Dėl netenkinančių estetinių veido bruožų, kurie lemia ir prastą paciento emocinę ir psichologinę būklę.
Po gydytojo ortodonto konsultacijos ir nukreipimo pas veido ir žandikaulių chirurgą atliekami ortognatiniai tyrimai: kompiuterinė tomografija, šoninė cefalograma, nuotraukos pagal ortognatinį protokolą, skaitmeninis dantų būklės tyrimas, dantų diagnostiniai modeliai.
Prieš veido ir žandikaulių chirurgo konsultaciją įvertinami gauti tyrimai ir suteikiama nuotolinė arba kontaktinė konsultacija. Gydytojas aptaria sąkandį, žandikaulių padėtis, sąnarių funkcijas, veido bruožus. Išsiaiškinamos sveikatos problemos, pacientui suteikiama bendroji informacija apie ortognatinį gydymą. Taip pat gali būti reikalinga ir gydytojo ortodonto konsultacija.
Veido ir žandikaulių chirurgas paruošia gydymo planą. Pristatoma gydymo eiga, trukmė, vizitų skaičius ir kaina. Į planą įtraukiami ir kitų gydytojų paruošiamieji darbai ortognatiniam gydymui.
Ortodontinis paruošiamasis gydymas dantų breketais arba dantų tiesinimo kapomis vyksta apie 1,5-2 metų.
Atliekamas trimatis (3D) operacijos planavimas, paruošiamieji tyrimai ir visi kiti veiksmai, reikalingi operacijos tikslumui užtikrinti. Pacientas informuojamas, kaip pasiruošti operacijai. Operacijos trukmė priklauso nuo operacijos tipo ir sudėtingumo.
Po operacijos, kai žandikauliai visiškai sugyja, pradedamas baigiamasis ortodontinis gydymas, kuris trunka nuo 6 iki 12 mėnesių. Įvertinama, kaip dažnai reikės lankytis profilaktinėse apžiūrose. Labai svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą ir užtikrinti tinkamą burnos ir dantų priežiūrą. Po gydymo pacientui būtina neterminuota retencija fiksuotais (retenciniais lankeliais) ir išimamais (retensinės kapos arba plokštelės, nešiojamos nakties metu) retenciniais aparatais, siekiant išlaikyti gydymo rezultatą.
Ortognatinis gydymas trunka apie 2–3 metus.
Gydymas galimas, tačiau reikalingas individualus situacijos įvertinimas. Kitu atveju – rekomenduojamas ortognatinis gydymas nešiojant dantų breketus.
Žandikaulių padėties korekcija galima nuo 18 metų, tačiau pats ortognatinis gydymas gali būti pradėtas taikyti ir anksčiau.
Taip, galima. Tik būtina pažymėti, kad ortodontinis gydymas abiem atvejais skiriasi.
Galimas, bet labai retais, praktikoje beveik nepasitaikančiais atvejais.
Taip, gali ir dažnu atveju taip ir yra nustatoma, kas gali leisti įtarti miego apnėją. Išsamūs duomenys pateikiami per konsultaciją įvertinus Jūsų individualų atvejį.
Nepraleiskite progos – pasinaudokite išskirtiniais pasiūlymais!