Dirbtinis intelektas vis sparčiau integruojamas įvairiose mūsų gyvenimo srityse, tiek kasdieniame gyvenime, tiek profesinėje veikloje. Ypatingai plačios galimybės ir daug žadančios perspektyvos stebimos medicinos sektoriuje, kur bet kokios inovacijos ir naujovės gali būti ledlaužis naujų gydymo galimybių atradimui.
Veikiant medicinos rinkoje, norint užtikrinti aukščiausią paslaugų tiekimo kokybę, itin svarbu domėtis naujovėmis ir siekti kuo spartesnės jų integracijos. Šiuo metu dirbtinio intelekto pritaikymas ortodontijoje – viena aktualiausių temų. Ortodontų trūkumas Lietuvoje – opi problema, kuri verčia ieškoti naujų galimybių, siekiant optimizuoti specialistų darbą ir atverti pacientams kelią į prieinamesnį, tačiau ne mažiau profesionalų ir efektyvų ortodontinį gydymą, kurio nereikėtų laukti ištisus metus.
„Šypsenos akademija“ – tai odontologijos klinika, orientuota į inovacijas ir naujausių technologijų pritaikymą praktikoje, todėl dirbtinio intelekto galimybės – mums labai aktuali tema. Savo įžvalgomis apie dirbtinio intelekto integraciją ortodontijoje pakvietėme pasidalinti kelias mūsų gydytojų ortodontų komandos nares: Gretą Jovarauskienę, Miglę Banevičiūtę - Lapatinskę ir Niną Dolomanovą.
Visų pirma, dirbtinis intelektas atvertų kelią tikslesnei diagnostikai: analizuojant pacientų duomenų rinkinius, tokius kaip rentgenogramas, fotografijas ir dantų modelius, padėtų lengviau diagnozuoti sąkandžio problemas ir efektyviau planuoti gydymą.
Taip pat dirbtinis intelektas galėtų padėti gydytojams ortodontams sudaryti individualizuotus pacientų gydymo planus, atsižvelgiant į įvairius požymius, tokius kaip veido bruožai, sąkandis ir augimas, sukurti gydymo modeliavimą ir rekomenduoti tinkamas ortodontines intervencijas. Tai padėtų optimizuoti gydymo procesą bei rezultatus.
Dirbtinio intelekto valdoma programinė įranga galėtų padėti įvertinti ortodontinio gydymo eigą, naudojant fotografijas arba 3D modelius. Palyginus esamą situaciją su gydymo planu, dirbtinio intelekto algoritmai galėtų nustatyti nukrypimus, pvz., dantų judėjimo neatitikimą, kas leistų gydytojui koreguoti gydymo eigą pagal indikacijas.
Dirbtinio intelekto algoritmai gali padėti analizuoti radiologinius atvaizdus ir sutrumpinti gydytojo darbo laiką, kuris skiriamas rodmenims vertinti. Tyrimų vertinimas – tai kiekvieno gydytojo startas diagnozei ir gydymo planavimui.
Dirbtinis intelektas gali pagerinti ortodontinio gydymo diagnostikos tikslumą ir taip padėti ortodontui dirbti tiksliau ir efektyviau. Taip pat gali padėti kuriant gydymo metodiką, nustatant, ar reikia šalinti dantį, ar reikia naudoti papildomas jėgas.
Dirbtinis intelektas gali padėti numatyti ir sukurti vizualizacijas, rodančias dantų judėjimo kryptis ir galutinius rezultatus. Išanalizavus būklę, dirbtinio intelekto pagalba galėtų būti kuriami ortodontiniai aparatai: plokštelės, tiesinimo kapos, gidai mini implantams, implantams, reteineriai, breketų fiksacijos vietos ir panašiai.
Dirbtinis intelektas galėtų tapti puikus pagalbininkas gydytojui ortodontui analizuojant ortodontinius tyrimus. Viską labiau skaitmenizuojant būtų ne tik taupomas gydytojo darbo laikas, tačiau dirbtinio intelekto algoritmai leistų numatyti tikslesnę gydymo trukmę, gydymo rezultatą ir galėtų padėti gydytojui ortodontui, parenkant efektyviausią dantų tiesinimo būdą pacientui.
Gydymo fiksuotais aparatais (pvz., breketais) gydymo plano modeliavimas. Šiai dienai turime galimybę pacientui pateikti tik gydymo kapomis vizualizaciją, tačiau planavimo taikant breketus, deja, vaizdiškai perteikti negalime. Tai būtų naudinga ne tik informuojant pacientus apie gydymo planą ir planuojamus pasiekti rezultatus, bet ir gydytojui, planuojančiam gydymo biomechaniką.
Gydymo planavimas ir ortodontinių aparatų kūrimas. Pavyzdžiui, gydymas tiesinimo kapomis. Tikiu, kad tikslesnis dirbtinio intelekto algoritminis skaičiavimas sumažintų paklaidų kiekį, galbūt net ir gydymo trukmę.
Galimybė itin tiksliai išanalizuoti visus paciento dantų būklės aspektus. Dirbtinio intelekto algoritmai galėtų įvertinti paciento sąkandžio tipą, būklę, anomalijas, dantų išsidėstymą, interproksimalinės tarpdančių redukcijos poreikį, pagal tai sudaryti precizišką ir efektyviausią gydymo planą.
Gydytojai turėtų prisitaikyti prie naujų technologijų ir išmokti efektyviai panaudoti dirbtinio intelekto įrankius savo praktikoje. Tam gali prireikti papildomo mokymo ir išsilavinimo, kad suprastų dirbtinio intelekto sistemų galimybes ir apribojimus, taip pat kaip jas sklandžiai integruoti į savo darbo eigą.
Taip pat, gydytojai ortodontai turi suprasti, kaip veiksmingai integruoti dirbtinio įrankius į savo klinikinių sprendimų priėmimo procesą, išsaugant savo profesinį sprendimą ir atsakomybę. Labai svarbu išlaikyti į pacientą orientuotą požiūrį ir užtikrinti, kad dirbtinis intelektas papildytų, o ne pakeistų ortodontų vaidmenį.
Manau, didžiausias iššūkis – gydytojų ortodontų baimės ir nepasitikėjimas dirbtiniu intelektu. Gydymo planavimas – labai atsakingas dalykas, todėl prireiks tikrai nemažai laiko, kol praktikoje integruojamas dirbtinis intelektas įgys gydytojų pasitikėjimą. Norint optimizuoti gydytojų darbą, dirbtinio intelekto analizė turi turėti santykinai itin mažą paklaidos procentą, kad gydytojams nereikėtų dar kartą tikrinti gautos informacijos.
Šiais laikais atsiradusios inovacijos itin sparčiai įgauna pagreitį dėl plačių technologinių galimybių, todėl žmogui gali būti sunku eiti koja kojon su jomis. Manau, kad gydytojams ortodontams tai ir būtų didžiausias iššūkis – kaip neatsilikti, kaip suspėti? Tam prireiktų papildomų nuolatinių mokymų, kuriuose būtų pristatomos naujos galimybes ir pravedamas instruktažas, kaip naudotis programinėmis įrangomis.
Taigi, gydytojų ortodontų nuomone, dirbtinis intelektas – įrankis, galintis optimizuoti ir efektyvinti jų darbo laiką, padedant analizuoti pacientų tyrimus. Taip pat – tai kelias į tikslesnį gydymo planavimą, leidžiantį lengviau planuoti gydymą ir stebėti jo eigą. Mūsų gydytojų ortodontų komandos narės tiki, kad dirbtinio intelekto integracija į kasdienę jų praktiką gali palengvinti ortodontinį gydymą ne tik gydytojams, tačiau ir pacientams.