Profesoriaus gydytojo ortodonto Arūno Vasiliausko komentarus apie ortodontinio gydymo inovaciją vaikams skaitykite žemiau.
Artėjant rugsėjui daugelis tėvelių susirūpina odontologo pažymomis vaikams. Gydytojai primena: vaikų dantukų būklę reikia įvertinti, sąkandžio problemas diagnozuoti laiku ir atsakingai, nes sveika šypsena yra ne tik gražu. Tai – ir sveikatos rodiklis, dažnu atveju lemiantis vaiko emocinę būseną, pasitikėjimą savimi.
,,Lenk medį, kol jaunas“, – sako liaudies išmintis. Šis posakis galioja ir kalbant apie vaikų sveikatą apskritai, ir apie netaisyklingo sąkandžio gydymą konkrečiai: kuo anksčiau sveikatos problema identifikuojama, tuo lengviau, greičiau, o neretai – ir pigiau ją išspręsti.
„Vyrauja nuomonė, kad netaisyklingą sakandį reikia pradėti gydyti maždaug nuo 16 metų, kai sudygę visi nuolatiniai dantys ir pasibaigęs augimas. Tačiau dabar turime pakankamai duomenų, įrodančių, kad besiformuojantį netaisyklingą sąkandį laikas pradėti gydyti 7–11 metų vaikams. Šis laikotarpis vadinamas mišriojo sąkandžio periodu, kai krenta pieniniai dantukai ir dygsta pastovieji dantys, formuojasi sąkandis – svarbu laiku įsitraukti ir taikant ortodontinio gydymo inovacijas pakreipti sąkandžio formavimą teisinga linkme“, – užsiminė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Ortodontijos klinikos profesorius gydytojas ortodontas Arūnas Vasiliauskas.
Odontologijos klinikoje „Šypsenos akademija“ pradedama taikyti inovacija – tai skaidrių tiesinančiųjų kapų ir žandikaulio augimą modifikuojančių ortodontinių aparatų naudojimas vietoj plokštelių ir breketų 7–11 metų vaikams. Toks vaikų netaisyklingo sąkandžio gydymas kainuoja pigiau, trunka trumpiau bei sukelia mažiau diskomforto. Be to, ši inovacija leidžia išvengti daug didesnių problemų ateityje.
„Vaizdžiai tariant, jei lūžus kojai pasitelkę naujausias technologijas ilgai nelaukiant ją sutvarkome – galimai apsaugome žmogų nuo luošumo ateityje. Taip ir čia – būtent šiame amžiaus tarpsnyje įsitraukus ortodontams mes užbėgame už akių daug didesnėms ortodontinėms problemoms. Ateityje tai padeda išvengti galimų ortognatinių veido žandikaulių chirurginių operacijų, kad vienam arba abiems žandikauliams būtų fiksuota nauja padėtis, suformuotas taisyklingas žandikaulių tarpusavio santykis ir sąkandis. Laiku pradedant ankstyvąjį ortodontinį gydymą, pasitelkiant tai, ką pažangiausio gali pasiūlyti mokslas, tokių operacijų būtų galima išvengti“, – tvirtino prof. A. Vasiliauskas.
Jis pabrėžė: jei vaikystėje laiku nepradedamos šalinti netaisyklingo sąkandžio problemos, žmogui suaugus tenka imtis sudėtingesnio gydymo, reikalaujančio daugiau laiko ir finansų kaštų. „Netaisyklingas sąkandis didina dantų ėduonies atsiradimo, viršutinių priekinių dantų traumų riziką. Be to, jis skatina ir netaisyklingą žandikaulių augimą ir vystymąsi. Tai gali turėti neigiamą įtaką kalbai, kramtymui, veido estetikai, o tai savo ruožtu paaugliams gali sukelti psichologių problemų“, – priežastis, kodėl neverta laukti, kol vaikui sueis 16 m. ar daugiau, o imtis koreguoti besiformuojantį netaisyklingą sąkandį kuo anksčiau, vardijo prof. A. Vasiliauskas.
Ankstyvajame ortodontiniame gydyme taikyti minėtas medicinos mokslo inovacijas pasiūlė Italijos gydytojas ortodontas dr. Marco Tremolati, tęsiantis prestižinės Milano universiteto ortodontijos mokyklos liniją. Į Lietuvą šią idėją parvežė prof. A. Vasiliauskas, dalyvavęs dvejus metus dr. M. Tremolati vykdyto medicinos srities mokslinio darbo pristatyme. Įvyko ne vienas susitikimas, kol buvo sutarta, kad ši inovacija bus taikoma ir Lietuvoje – odontologijos klinikų tinkle ,,Šypsenos akademija“. Ši klinika vadovaujasi holistiniu požiūriu, siekia aukščiausios medicinos kokybės, ieško inovacijų ir pažangiausių medicinos mokslo naujovių. Už pasiekimus įmonė įvertinta ,,TOP įmonė“, ,,Stipriausi Lietuvoje 2023“, ,,Gazelė“ apdovanojimais.
„Ši inovacija leidžia netaisyklingo sąkandžio sukeliamas funkcines ir estetines problemas koreguoti per trumpą laiką, konservatyvioje praktikoje įprastą gydymą breketais pakeičiant beveik nepastebimomis kapomis. Tai leidžia išvengti ir visų su breketų nešiojimu susijusių problemų: sudėtingo dantų valymo, baltų dėmių ant dantų, kurios kartais lieka nuėmus breketus, taip pat diskomforto. Kapos yra išimamos – jas nusiėmę, dantis vaikai gali valytis įprastai. Be to, vaikai, turintys sąkandžio anomalijų, dažnai mokykloje sulaukia patyčių dėl netinkamos dantų išvaizdos, breketų, todėl breketus pakeitus beveik nepastebimomis kapomis ir vaiko emocinė būsena, pasitikėjimas savimi bus kur kas geresni“, – atkreipė dėmesį A. Vasiliauskas.
Vis dėlto jis pabrėžė, kad inovatyvus ortodontinis gydymas visų pirma skirtas ne estetinei funkcijai pagerinti, o pagrindinei problemai spręsti – sąkandžio korekcijai.
Šį rudenį dr. M. Tremolati dalinsis žiniomis ir taikoma patirtimi mokslinėje konferencijoje Kaune. Ankstyvajam ortodontiniam gydymui skirta konferencija organizuojama siekiant, kad mokslo pasiekimai ir pažangiausios technologijos koreguojant sąkandį būtų prieinamos ir Lietuvos vaikams.
,,Šypsenos akademijoje“ taikant ortodontinio gydymo inovaciją 7-11 m. amžiaus vaikams kiekvieno vaiko gydymo planavime bei gydymo eigoje nuotoliniu būdu dalyvaus dr. M. Tremolati ir A. Vasiliauskas. Vertindami prieš tai atliktus kiekvieno vaiko ortodontinius tyrimus, jie spręs, koks gydymas ir kada konkrečiam vaikui turėtų būti taikomas, kaip kapos turėtų būti derinamos su žandikaulio augimą modifikuojančiais ortodontiniais aparatais.