Daugelis žmonių bėgant metams ima pastebėti dantų padėčių pokyčius. Iki tol atrodę tiesūs dantys dažnu atveju laikui bėgant ima grūstis ir stumtis į priekį – tai dalis natūralaus senėjimo proceso. Šiame straipsnyje aptarsime, kas sukelia šiuos fiziologinius pokyčius, kaip juos sušvelninti ar netgi išvengti ir ką daryti, jei jau pastebėjote pakitusias dantų padėtis.
Dantys su metais gali pakeisti savo padėtis dėl daugelio priežasčių. Pati dažniausia priežastis – pasikeitimai kauliniuose bei raumeniniuose audiniuose, esančiuose aplink dantis. Vykstant senėjimo procesui, kauliniai ir raumeniniai audiniai ima silpti ir trauktis, dėl to dantys tampa paslankesni ir ima judėti, žandikaulis stumiasi į priekį ir leidžiasi žemyn. Šie fiziologiniai pokyčiai keičia ir patį sąkandį, o pakitęs sąkandis gali lemti ir dantų padėčių pakitimus.
Kita priežastis dėl kurios dantys keičia savo padėtis – priekinis (mezialinis) poslinkis. Tai procesas, kurio metu mūsų dantys visą gyvenimą juda vidurio linijos link. Šis reiškinys yra gana dažnas ir gali būti apibrėžiamas kaip dantų polinkis judėti mezialine kryptimi dantų lanke, siekiant išlaikyti proksimalinį dantų kontaktą. Kramtant dantys remiasi vienas į kitą ir ima dilti šoniniuose kontaktų taškuose, dėl to susidaro tarpas, kuris užpildomas dantims judant į priekį ir artėjant vienas prie kito tam, kad būtų atkurtas kontaktas.
Kiti veiksniai, galintys prisidėti prie dantų judėjimo senstant, yra dantų griežimas ar pernelyg įtemptas stiprus sukandimas, periodonto ligos ir tam tikros sveikatos būklės, tokios kaip osteoporozė.
Dantų padėtys su metais keičiasi ne tik dėl natūralaus senėjimo proceso, tačiau ir dėl kitų, dažnai ir jauname amžiuje pasitaikančių priežasčių, tokių kaip danties netekimas. Netekus danties ir laiku neužpildžius tarpo, gretimi dantys migruoja defekto link, siekdami jį užpildyti. Apie prarastų dantų atkūrimą galite skaityti čia.
Reguliarus dantų patikrinimas ir priežiūra kartu su tinkamu burnos higienos palaikymu gali padėti išvengti arba sušvelninti dantų judėjimą senstant. Profesionalią burnos higieną reikėtų atlikti reguliariai, kas 6 mėnesius, o atliekant ortodontinį gydymą, ar kenčiant nuo tam tikrų periodonto ligų – kas 3-4 mėnesius. Daugiau apie burnos higieną galite skaityti čia.
Jei pastebite jau pakitusias dantų padėtis, rekomenduojame atvykti gydytojo ortodonto konsultacijai ir aptarti galimus gydymo metodus, kurie padės Jūsų dantis grąžinti į prieš tai buvusią ar net geresnę padėtį.
„Šypsenos akademijoje“ esame subūrę profesionalią gydytojų ortodontų komandą ir suteikiame savo pacientams galimybę gyvai konsultacijai atvykti bet kuriame mieste, kuriame yra įsikūrusi mūsų klinika. Jei svarstote apie ortodontinį gydymą ar manote, kad Jums toks gydymas galėtų būti reikalingas, kviečiame registruotis konsultacijai. Atidėliotos sveikatos problemos ateityje gali kainuoti dar daugiau finansų ar pareikalauti sudėtingesnio gydymo.